V Kvasinách létaly ostře nabité míče

KVASINY – „Pepo, chytej! Výborně! Tak, a hoď to Milanovi! A Milan bombu! Paráda, bodujeme!“

P1200374

Foto: ÚPS Kvasiny

Chlapi jásají. A začíná velké dohadování, kdo má kde stát, protože se točíme a budeme podávat.

Kdyby to viděl baron Pierre de Coubertin, určitě by pookřál. A připomněl své okřídlené rčení, že není důležité zvítězit, ale zúčastnit se.

Mohlo by se zdát, že na sportování mentálně postižených lidí sedí toto heslo jako ulité. Ano i ne. Pochopitelně jde hlavně o radost ze hry. Nicméně přál bych vám vidět, s jakou vervou se bijí o vítězství. Z každého povedeného míče propukají v úplně stejné nadšení jako Cristiano Ronaldo, když vymete šibenici soupeřovy branky.

O čem to vlastně píšu a proč? V pátek 7. září pořádal Ústav sociální péče pro mládež Kvasiny již 22. ročník tradičního turnaje v přehazované, určený pro mentálně postižené sportovce. Jako obvykle se sjela celá řada týmů z blízka i daleka. Soutěžili jsme ve třech kategoriích: muži, smíšené týmy a unified (kombinovaná sestava uživatelů s partnery).

V podobných reportážích se zpravidla praví, že nezáleží na tom, kdo zvítězil. Ale ono na tom záleží, aspoň samotným aktérům rozhodně. Takže pro pořádek zmíním, že v kategoriích muži a unified získali zlaté medaile borci z

Ledců a mezi smíšenými týmy zvítězilo družstvo ze Slatiňan. „Naši“ domácí kvasinští nezklamali a po výborném výkonu vydřeli v obou kategoriích krásné medaile: mezi muži bronzovou a v kategorii unified dokonce stříbrnou! Kromě touhy po dobrém umístění měli ještě jednu motivaci: slíbil jsem jim, že skončí-li „na bedně“, obarvím si vlasy na zeleno. Není divu, že se mohli přetrhnout, aby to dokázali. Čeká mě tedy cesta do drogerie…

Vůbec nevadilo, že naše klání nesledovaly desetitisíce diváků na tribunách. A že je nepřenášela televize do všech světadílů. Podstatné je, že jsme společně strávili úžasný den. A to je hodnota k nezaplacení.

Podobné akce jsou kamínkem do mozaiky celého komplexu aktivit, jež pro naše uživatele podnikáme. Jejich společným jmenovatelem je snaha podpořit rozvoj schopností a dovedností, jež přispívají k samostatnosti a soběstačnosti a tím hlubšímu začlenění do běžného života.

Je slušností poděkovat v této souvislosti sponzorům turnaje: obec Kvasiny, město Solnice, Magna Automotive (CZ), s.r.o., závod Lipovka, Rychnov nad Kněžnou, TERCIE Doudleby nad Orlicí, EXVER FOOD Staré Ždánice a rodina Bečvarovských.

Co napsat závěrem? Že se už teď těšíme na příští ročník turnaje…

Jiří Raichl, ÚSP Kvasiny

Čtenářská diskuze
Tags: ,