V Královéhradeckém kraji se 24. května představí vodíkový vlak

KRAJ – V úterý 24. května 2022 se v Hradci Králové představí první a jediný vlak na vodíkový pohon uvedený do běženého provozu. Přijďte se seznámit s vlakem budoucnosti, s nulovými emisemi a nízkou hlučností.

Vlak vychází z konceptu dieselových jednotek Coradia Lint. Nahrazením vznětového pohonu technologií vodíkových palivových článků umožňuje ekologický provoz s výkonem srovnatelným s běžnými dieselovými jednotkami.

Obdobně je na tom kapacita soupravy, která činí přibližně 300 cestujících. Coradia iLint má dojezd tisíc kilometrů a vznikla pro provoz na neelektrifikovaných tratích, kterých je v zemích Evropské unie 46 procent.

Vodíková technologie umožňuje využít stávající železniční infrastrukturu bez nákladné elektrizace tratí a přitom významně dekarbonizovat osobní železniční dopravu.

Prohlídka vodíkového vlaku bude probíhat na hradeckém hlavním nádraží od 7.15 do 10.00.

V 10.00 odtud vlak odjíždí na svoji prezentační jízdu do Jičína. Tuto jízdu mohou zdarma využít i cestující z široké veřejnosti do naplnění kapacity vlaku. Z Jičína vodíkový vlak pokračuje na prezentaci do Turnova.

Čtenářská diskuze
Tags: ,