V kraji epidemie dál zpomaluje, za týden 3123 nákaz

KRAJ - Epidemie covidu-19 v Královéhradeckém kraji dál zpomaluje. V kraji k pátku 19. března za posledních sedm dní přibylo 3123 nákaz, o týden dříve jich bylo 4130. Pokles činí 24 procent. Šíření nákazy zpomaluje ve všech okresech kraje, vyplynulo z pátečních dat ministerstva zdravotnictví.

„V Královéhradeckém kraji přetrvává jednoznačně pokles nových pozitivně testovaných osob. Stále ještě se jeví jako nejzatíženější jihozápadní oblast kraje, ale i zde dochází ke snižování počtu nových pozitivních záchytů,“ řekla mluvčí krajských hygieniků Veronika Krejčí.

Kromě úbytku nových případů covid-19 se snižují i počty pacientů s covidem v nemocnicích.

„V současné době máme v regionu dostatek volných standardních covidových lůžek, tlak je ale neustále na intenzivní lůžka, což souvisí s horšími průběhy nemoci, než tomu bylo dříve,“ uvedl radní kraje pro zdravotnictví Zdeněk Fink.

Podle něj má na slábnutí epidemie vliv celá řada faktorů.

„Jednoznačný vliv na to má očkování, které je znát především v případě menší nemocnosti zdravotníků, ale také klientů a personálu domovů pro seniory,“ doplnil uvedl Fink.

Nejrazantnější pokles epidemie v kraji je na Náchodsku, kde za posledních sedm dní podle ministerstva zdravotnictví přibylo v přepočtu na 100 tisíc obyvatel 419 případů nákazy po 667 případech předchozí týden. Nejvíce se nákaza v kraji šíří na Jičínsku, ale i tam byl za poslední týden zaznamenán pokles, a to o 33 procent a 511 případů za sedm dní v přepočtu na 100 tisíc obyvatel.

Na Rychnovsku 469 případů na 100 tisíc obyvatel za týden

Na Rychnovsku přibylo za posledních sedm dní 469 případů na 100 tisíc obyvatel po 714 před týdnem. Na Hradecku sedmidenní přírůstek klesl na 458 z 628 případů. V okrese Trutnov, který byl kvůli velkému šíření epidemie v únoru v uzávěře, přírůstek počtu nových případů mezitýdenně klesl na 293 případů z 356. V celé ČR je na tom v současné době nejhůře okres Strakonice, kde je 974 nových nákaz za posledních sedm dní v přepočtu na 100 tisíc obyvatel.

V tomto týdnu (k 19. březnu) zdravotníci evidují trvalý pokles nově nakažených. Zatímco v pondělí bylo zjištěno 533 nových případů, do čtvrtka tento údaj postupně klesl na 376 případů.

Dosud bylo v Královéhradeckém kraji zjištěno 98 995 potvrzených případů koronaviru, onemocnělo tak 18 procent jeho obyvatel. Z nemoci se vyléčilo 86 735 lidí a 1588 lidí zemřelo.

Čtenářská diskuze