V hledáčku byly chaty a chalupy – kontroly v Orlických horách

ORLICKÉ HORY – Policisté obvodního oddělení v Rychnově nad Kněžnou vyrazili v uplynulém týdnu ve svém teritoriu opakovaně na kontroly chat a chalup.

kontroly na Rychnovsku - foto policie

Policisté na kontrole v horách.
Foto: Policie ČR

Část území, pod které spadá jejich obvod, je již v Orlických horách, oblíbené lokaci chatařů a chalupářů. Jejich objekty jely hlídky zkontrolovat.

Policisté zkontrolovali desítky staveb v katastrálních územích Skuhrov nad Bělou, Uhřínov, Slatina nad Zdobnicí a Javornice. Všechny objekty byly v pořádku, zajištěné a bez zjevných známek narušení.

Chraňte si svůj majetek

„Zajistěte si svůj objekt, zejména dveře a okna. Účinné je zesílit vstupní dveře, instalovat kvalitní zámkové systémy, uzamykatelné okenice, mříže na okna a podobně. Vhodná je také instalace elektrické zabezpečovací signalizace, která v případě poplachu přivolá bezpečnostní agenturu či policii. Rozumné je nepodceňovat ani dobré sousedské vztahy. Vzájemná kontrola budov se jistě vyplatí.

Pokud máte podezření, že se do chaty či chalupy vloupala cizí osoba nebo že tam dokonce ještě v té dané situaci přebývá, v žádném případě do objektu nevstupujte. Z bezpečného místa zavolejte na linku 158. Předejdete tak případnému ohrožení vaší osoby a také zničení stop důležitých pro vyšetřování majetkové trestné činnosti,“ řekla mluvčí policie Alena Kacálková.

Zima se nezadržitelně blíží a váš rekreační objekt zůstane většinu času v tomto období opuštěný. A to je příležitost pro zloděje. Každý rok v tomto období jim nastávají žně. Nedejte jim příležitost a chraňte svoji nemovitost.

Pachatelé si většinou vybírají rekreační objekty osamocené. Kolonie chat je bezpečnější, ale ani zde si chataři nemohou být v průběhu roku jisti. Krade se úroda, nářadí a cennější věci.

Nejslabší stránkou rekreačních objektů z hlediska vloupání jsou jako u všech objektů okna, prosklené plochy a dveře.

Samota = lepší prostředky

„To, jaká zvolíte zabezpečovací opatření, záleží na tom, kde se objekt nachází. Je-li na samotě, je vhodné použít nadstandardní mechanické zabezpečovací prostředky. Někdy můžou být i kontraproduktivní. Zde doporučujeme využití skrytých detektorů s přenosem informace – radiovou cestou – k nejbližšímu sousedovi, který vyrozumí policii, aby provedla zákrok. V chatových koloniích se vyplatí zesílit vstupní dveře, instalovat kvalitní zámkové systémy, uzamykatelné okenice, mříže na okna apod. Při překonávání těchto zábran dělá zloděj většinou hluk a v kolonii může někdo zareagovat na tuto činnost nebo na poplachový signál z instalované elektrické zabezpečovací signalizace – EZS – a přivolat bezpečnostní agenturu či policii,“ doplnila Alena Kacálková

Čtenářská diskuze