V Dobrušce se chystá již tradiční Dobrušská filmová klapka

DOBRUŠKA – Město Dobruška zve všechny filmové příznivce na Dobrušskou filmovou klapku, která se uskuteční o víkendu od 13. do 15. září v Dobrušce.

video_kamera_film

Ilustrační foto: Pixabay.com

Mezi letošní hosty patří režisérka Eva Lustigová, dcera Arnošta Lustiga, výtvarnice Olga Vyleťalová, spoluzakladatel Divadla Járy Cimrmana Miloň Čepelka, filmový historik a scenárista Pavel Taussig, filmový režisér a producent Ivo Pavelek, filmový sběratel Víťa Tichý, herečka a pedagožka Eva Vosková, ředitel Falcon, a.s. Jan Bradáč, spisovatelka a publicistka Zuzana Maléřová, dcera světoznámého přírodovědce a ředitele ZOO Lenka Vágnerová a český prozaik, dramaturg a filmový a televizní scenárista Vladimír Körner.

Fotky slavného zoologa

Začne se už tento pátek 13. září v Rodinném pivovaru vernisáží výstavy Sen safari – originálním výběrem fotografií z cest slavného zoologa a ředitele ZOO ve Dvoře Králové nad Labem Josefa Vágnera.

„Za přítomnosti jeho dcery Lenky Vágnerové zhlédneme unikátní dokument režiséra Ivo Paveleka, který bude taktéž osobně přítomen. Výstava bude doplněna dřevořezbami dobrušského výtvarníka Petra Stančíka. Potom Miloň Čepelka uvede záznam slavného představení Divadla Járy Cimrmana Akt,“ zve vedoucí kina Pavel Štěpán.

V sobotu, po vernisáži výstavy Obrazy Blanky Bohdanové, slavné malířky a herečky, bude následovat beseda s její snachou, spisovatelkou a režisérkou Zuzanou Maléřovou.

Připomenou se slavná jubilea

„Opět nezapomeneme na několik jubileí, a to 250 roků od narození nejznámějšího dobrušského rodáka Františka Vladislava Heka, promítneme si dokument o televizním seriálu F. L. Věk, od jehož vzniku je to padesát let. O zážitky z natáčení se s námi podělí Eva Vosková, představitelka Františkovy Márinky. Milan Kundera oslavil devadesáté narozeniny. O světově proslulém spisovateli prozradí i leccos neznámého – z filmového záznamu – jeho přítel A. J. Liehm a potěšíme se i adaptací Kunderovy povídky Eduard a Bůh – jde o téměř neznámé dílko, které vzniklo jako „famácký“ studentský film. Významný spisovatel a scenárista, letos osmdesátiletý Vladimír Körner, přijal pozvání k besedě, z jehož bohatého díla uvedeme dva filmy. Stejně jako loni potěšíme zájemce o „cívkování“, tedy podívanou provázenou zvukem promítačky. Projekci osobně uvede a provede náš vzácný host Pavel Hypius,“ doplnil Pavel Štěpán.

Pro koho je tento bohatý program málo, může se těšit na sobotní republikovou předpremiéru nového českého filmu Národní třída (14. září ve 20 hodin). A pro nespavce je připraven nový dokument Forman vs. Forman.

Jednodenní vstupné za 150 korun a třídenní za 400 korun je k dostání v pokladně Kina 70 a v IC Dobruška. Všechny projekce i výstavy jsou určeny nejen pro „seminaristy“, ale i pro širokou veřejnost.

Čtenářská diskuze