V Dobrušce mají i po změně ve vedení města opět tři Petry

DOBRUŠKA - Za dramatických okolností došlo první březnové pondělí na zasedání zastupitelstva města v Dobrušce ke změně ve vedení radnice.

Byl odvolán dosavadní starosta Petr Tojnar z ODS, která zvítězila v komunálních volbách. Novým starostou byl zvolen Petr Lžíčař. Ten kandidoval za SNK Veřejnost za všestranný rozvoj Dobrušky a byl neuvolněným místostarostou. Jeho zástupcem a uvolněným místostarostou zůstává Tojnarův stranický kolega Petr Poláček.

Novým neuvolněným místostarostou Dobrušky byl zvolen Petr Sadovský (ANO), který je i novým členem rady města, v níž tak vítězná ODS ztratila většinu.

„Lhal bych, kdybych tvrdil, že jsem nevěděl, co se chystá. Situace ve vedení města byla dlouhodobě neuspokojivá, problémů přibývalo. Na pondělním zasedání vše vygradovalo, nelíbilo se mi ale, že se tam „lily kýble špíny“, jinak to ale udělat nešlo. Věřím, že dosavadní dobrá spolupráce v zastupitelstvu tím nevezme za své, a že budeme dál bez problémů pracovat. O tom mě po poradě se svým stranickým týmem ujistil i pan místostarosta Poláček,“ uvedl nový starosta Petr Lžíčař.

Trojici Petrů v radě města doplňuje Karel Brázdil ze SNK Veřejnost za všestranný rozvoj Dobrušky a Oldřich Bittner z TOP 09.

„Přiznám se, že v momentě, kdy byl starosta odvolán, jsem zvažoval, zda sám ve funkci neskončím. Po poradě v našem zastupitelském klubu jsem tak neučinil. Budu dál s novými členy vedení spolupracovat, pokud o to bude mít rada města i v budoucnu zájem. Odvolání starosty pro mě je nepochopitelné a nevím, zda se situace nedala řešit jinak,“ doplnil místostarosta Petr Poláček.

Exstarostovi nepomohla ani ocenění

Starosta Tojnar byl oblíbený u řady voličů, o čemž svědčí výsledky minulých komunálních voleb, kdy získal 1208 hlasů voličů – nejvíc ze všech kandidátů v Dobrušce. A také řada získaných ocenění, například vítězství v soutěži o nejlepší starosty z let 2010 až 2014, jež se konala pod záštitou prezidenta republiky Miloše Zemana, který mu před rokem při návštěvě Dobrušky znovu gratuloval.

„Važte si toho, že máte v Dobrušce nejlepšího starostu v republice,“ řekl tehdy Miloš Zeman.

Jednou z věcí, kterou Petru Tojnarovi jeho oponenti vyčítají, je z poslední doby například pořízení nových registračních značek. Město Dobruška, včetně technických služeb, městské policie a pečovatelské služby, disponuje ve svém vozovém parku dvanácti osobními služebními vozidly. Během měsíce února označilo tato vozidla jednotně registrační značkou na přání. Používá k označení zkratku DKA a k ní číslice 00001 až 00012. Město prý tato změna podle zákona nic nestála, ale mnohým prý vadí, že o ni starosta Tojnar údajně rozhodl sám.

P1300568

Před rokem v Dobrušce. Prezident hned po vystoupení z vozu pogratuloval nejprve starostovi Tojnarovi k vítězství v podzimní soutěži o nejlepší starosty z let 2010 až
2014, která se konala pod záštitou prezidenta republiky Miloše Zemana.

 

oba starostové při otevírání zrekonstruovaného kina

Nový starosta Petr Lžíčař (vlevo) a odvolaný starosta Dobrušky Petr Tojnar (uprostřed) při otevírání zrekonstruovaného kina.

Čtenářská diskuze