V Dobrušce jsou opět k vidění filmové plakáty

DOBRUŠKA – Po celý měsíc červen, až do 1. července, je v provozních hodinách Kina 70 v Dobrušce k vidění výstava filmových plakátů, časopisů a dalších filmových materiálů Vítězslava Tichého, tentokrát věnovaná padesáti letům dobrušského kina. Exponáty na výstavu zapůjčil majitel největší soukromé sbírky s tímto zaměřením Vítězslav Tichý z Bystřice pod Hostýnem.

Vernisáž výstavy se uskuteční 18. června v 17 hodin a na úvod vystoupí žáci dobrušské ZUŠ.

S výběrem filmových plakátů Vítězslava Tichého se mohli návštěvníci v dobrušském kině seznámit již několikrát.

„Moje sbírka vznikala od konce sedmdesátých let. Původně jsem sbíral především filmovou literaturu a dobový tisk, který se kinematografií zabýval. Později jsem přes různé sběratele rozšířil svoji sbírku o plakáty, letáky, fotografie a nakonec i o filmy. Těch více než devět tisíc,“ prozradil Vítězslav Tichý.

Sbírka Vítězslava Tichého je dnes největší svého druhu na světě a najdeme v ní skutečné skvosty. Ke všem českým hraným snímkům má zpracované podrobné filmografie. Shání také veškerou filmovou literaturu, vlastní filmové tiskoviny, původní dobové letáky, filmové programy a další materiály.

Jeho kolekce filmů obsahuje snímky od devadesátých let devatenáctého století až do současnosti. Většinou jde o hrané filmy, má ale i několik dokumentů, zejména o umělcích. V současné době archivuje údaje k více než 30 tisícům osobností, které zasáhly do československé kinematografie.

Čtenářská diskuze