V Deštném se jedná o budoucnosti školy

V Deštném v Orlických horách se jedná o redukci základní školy na první stupeň a mateřskou školu. Pokud by k ní došlo, žáci druhého stupně by museli dojíždět do okolních škol.

P1130608 (1)

DEŠTNÉ V O. H. – „Nic není definitivní, zastupitelstvo obce o tom jednalo 7. března pouze jako o jedné z možností. Rozhodnout by se mělo až na příštím zasedání, to je 9. května, do té doby budeme jednat i se zástupci okolních obcí,“ uvedla starostka obce Alena Křížová.

Podle ředitele školy Michala Dusílka se jedná o dlouhodobý problém, dětí je málo, jejich počet v posledních letech stagnuje a ve výhledu jich nebude přibývat. Děti z Deštného by mohly jezdit do škol v Dobřanech, Skuhrově či Dobrušce. Větší problém by měly kvůli dopravní obslužnosti například děti z Orlického Záhoří, které by musely za vzděláváním na druhém stupni základní školy pravděpodobně dojíždět do Rokytnice v Orlických horách. Podobně by na tom byly děti z dalších okolních obcí, které dnes spádově patří pod deštenskou školu. Otázkou také je, kolik volných míst ve zmíněných školách v okolí bude k dispozici.

Manažerský problém

„Budeme s ostatními starosty a zástupci obcí jednat o problému v úterý 15. března. Chápu, že dětí je málo a Deštnému se nechce na provoz doplácet spoustu peněz. Na druhé straně si ale myslím, že je to i manažerský problém, že některé rodiče dětí by mohly zaujmout možnosti horské školy, pobyt dětí v přírodě, lyžování a sportování,“ doplnil starosta Orlického Záhoří Vojtěch Špinler.

Do nedalekých Dobřan dnes dojíždějí například děti z Nového Města nad Metují či Dobrušky. Ředitel dobřanské školy Jan Grulich se do jednání o redukci ve škole v Deštném také zapojil. Podle jeho slov je potřeba situaci řešit tak, aby nevznikaly dětem i jejich rodičům problémy se změnami. K tomu by měla jednání směřovat.

Čtenářská diskuze