V Častolovicích přivítali jaro tradiční Velikonoční výstavou

ČASTOLOVICE – Základní organizace Českého zahrádkářského svazu Častolovice ve spolupráci s ÚS ČZS Rychnov nad Kněžnou a městysem Častolovice pořádali ve dnech 12. až 14. dubna jarní výstavu Velikonoce – svátky jara.

P1550179

Výstavu si nenechalo ujít sedm tisíc lidí.
Foto: Irena Voříšková

Přes poměrně chladné počasí byl o výstavu veliký zájem, kromě návštěvníků z širokého okolí dorazil na výstavu například i autobusový zájezd až z Opavy.

Sedm tisíc návštěvníků

„Přijelo celkem sedm tisíc návštěvníků a v naší kronice máme velké množství pochvalných zápisů, že se expozice líbily. Součástí výstavy byla i oblíbená soutěž o nejlepší kolekci kraslic, které se letos zúčastnilo třicet kolekcí. Zvítězil Zdeněk Slavíček z Kostelce nad Orlicí, druhá byla Agnes Pešková z Doudleb nad Orlicí a třetí Oldřiška Myšáková z Tutlek,“ uvedl hlavní pořadatel výstavy Josef Helmich.
Letos byla opět k vidění celá řada jarních cibulovin, například narcisky, hyacinty, krokusy, ale i další jarní květiny. Nechyběly ani ukázky řemesel, například zdobení perníků předvedla Dana Holmanová, malování a zdobení kraslic ukázala Oldřiška Myšáková nebo Bohuslava Lehká, pletení pomlázek předvedl Petr Štěpán.

„Nejprve si musíme opatřit vhodné vrbové proutí, nejlépe nenarašené. Já používám barevné proutí. Délka prutů by měla být přibližně jeden metr – počítejme se zkrácením po zapletení asi o pětinu. Na rukojeť budeme navíc potřebovat tenký, co nejdelší proutek. Všechny typy pomlázek se začínají plést od rukojeti, ze sudého počtu prutů – obvykle 8, ale dělají se i pomlázky ze 4, 6, 10 a 12 prutů,“ řekl Petr Štěpán.

Princip splétání je u copánkových typů pomlázek stejný: vnější proutek nejvíce nahoře se z jedné strany vloží mezi proutky na protilehlé straně a vrátí zpět na svou stranu, ale dovnitř pod proutek, který byl původně nejspodnější. Totéž opakujeme zrcadlově z druhé strany a pravidelně střídáme zaplétání proutků z levé a pravé strany.

Představila se rovněž vamberecká krajka a mnoho velikonočních dekorací.

Choroby a škůdci dřevin a rostlin, nové odrůdy ovoce – zejména jablek, rozpoznávání odrůd ovoce ze zahrádek, ale hlavně rzivost hrušní – to byly nejčastější dotazy v poradně na častolovické výstavě. Zahrádkáři se také ptali, jak správně hnojit a udržovat správné hodnoty pH v půdě.

Co se týče otázek na onemocnění stromů, vedla již poněkolikáté rzivosti hrušní.

Rady pro pěstitele

„Hostitelem nemoci jsou hlavně jalovce a jehličnany, na kterých rzivost přezimuje. Abychom chorobě zabránili, museli bychom zničit všechny jalovce a túje, abychom měli hrušky. Je to problém, protože dnes je tendence kolem zahrádek dělat živé ploty z tújí. Jestli to tak půjde dál, nebudeme mít do deseti let zdravou hrušeň. Ze zahrádek vymizí. Existují sice rezistentní odrůdy hrušní, ale to problém neřeší. U lidí zájem o pěstování ovoce klesá, mladí nepěstují už vůbec nic. Každý chce mít na zahrádce bazén a trávník,“ obávali se zahrádkáři v poradně.

Doporučují lidem nejen rezistentní odrůdy hrušní, ale i dalších ovocných stromků. Například rezistentní odrůdy jablek jsou odolné proti strupovitosti, která je také častá.

Pořadatelé výstavy budou teď několik dní po výstavě prostory uklízet, začali sokolovnou, kde se musí co nejdříve cvičit. Od 1. května pak začnou připravovat tradiční podzimní výstavu.

Čtenářská diskuze