V Bartošovicích pořádali celodenní „odpadkobraní‘‘

BARTOŠOVICE V O. H. – Den Země si netradiční akcí „odpadkobraním“ připomněli účastníci v sobotu 4. května v Bartošovicích v Orlických horách.

DSCN6805

Navázali na trampy sedmdesátých let.
Foto: Petr Zámečník

„Snažili jsme se alespoň částečně uklidit cesty tak, jak to dělávali trampové v sedmdesátých letech dvacátého století, ale i například Hnutí Brontosaurus. Naši iniciativu, která vzešla z myšlenky několika členů v Bartošovicích právě vznikajícího spolku Magdaléna jsme nazvali „Ledříčkova hlídka,“ řekl za pořadatele a účastníky úklidové akce Petr Zámečník.

Za značně chladného počasí, vybaveni rukavicemi a pytli na odpadky, jsme v počtu přibližně dvaceti lidí včetně několika dětí prošli silnici na Panské Pole v doprovodu spřežení poníků, jednoho minikoně a několika psů.

Naplněné pytle, jichž bylo množství nepočítané, byly následně odstaveny u silnice, a poté autem odvezeny do prostoru kontejnerů v Bartošovicích. Zlikvidovat černé skládky v místech domů, zbořených po druhé světové válce a v protitankovém příkopu na Haničce, nebylo ale v jejich silách. K tomu byla zapotřebí technika. Milým překvapením byla účast skupinky klientů chráněného bydlení Sdružení Neratov s jejich asistentem.

V cíli u hájovny Hanička si účastníci následně dopřáli na ohni opečených vuřtů, ale i jiné dobroty. Následná dohoda zněla: „Za rok akci zopakovat!“

Podle Petra Zámečníka byla nálada příjemná a veselá. Nikdo tento den nebral jako nutnou práci nebo povinnost.

Čtenářská diskuze