Užijte si červen na Novém zámku v Kostelci n. O.

KOSTELEC N. O. – Anglický park Nového zámku v Kostelci nad Orlicí rozkvetl do krásy a sezona nabitá atraktivními pořady je v plném proudu.

Oddávající František

Po zámku několikrát do roka provází i majitel František Kinský, který často přebírá i roli oddávajícího.
Foto: Archiv Nového zámku v Kostelci nad Orlicí

V Galerii Kinský se v pátek 31. května konala vernisáž výstavy klauzurních prací studentů a pedagogů Katedry výtvarné kultury a textilní tvorby Univerzity Hradec Králové s názvem Textilní konfrontace, která bude k vidění do 30. června.

Na Nový zámek Kostelec nad Orlicí se nejen za kulturou a uměním sjíždí návštěvníci z celé republiky. Láká je i květena přilehlého anglického parku a dobrá kuchyně Toniovy zámecké kavárny a restaurace. Zámek se stal také oblíbeným místem snoubenců. Mají-li štěstí, oddá je přímo majitel zámku a starosta města Kostelec nad Orlicí František Kinský.

Více než čtyřicet obřadů

„Velmi nás těší, že si snoubenci pro tak důležitou životní chvíli vybírají náš zámek v takovém počtu. V tuto chvíli máme pro letošní rok sjednaných již více než čtyřicet svatebních obřadů. Dle výběru snoubenců se konají buď v Zrcadlovém sále zámku nebo v parku, nejčastěji pod korunou stoosmdesátiletého platanu. Snoubenci si dále mohou vybrat služby, které od nás chtějí zajistit. Nabízíme klavírní doprovod, který umocní jedinečnou atmosféru obřadu, připravujeme květinovou výzdobu i přípitek. Novomanželé se také mohou vyfotografovat v půvabných interiérech zámku nebo si pro své hosty objednat prohlídku zámku. A pokud chtějí strávit v areálu zámku celý den, mohou využít pro svatební hostinu catering v režii Toniovy zámecké kavárny a restaurace,“ upřesnila své osmileté zkušenosti s organizováním svateb manažerka zámku Ivona Jasníková.

Obrovskému zájmu se rovněž těší i tradiční prohlídky zámecké expozice Život v biedermeieru s Františkem Kinským, majitelem zámku a správcem rodového majetku. Těch pro veřejnost zámecká produkce letos plánuje celkem devět, a to ve třech sobotách vždy po třech skupinách. Ale k dnešnímu dni už není k sehnání jediná vstupenka.

Prohlídky s Kinským jsou vyprodané

„Prohlídky provádím několikrát do roka. Vždy jsou okamžitě vyprodané. Jsem sám překvapený, z jaké dálky se lidé sjedou, aby viděli a slyšeli, jak se dnes na zámku žije,“ dodal František Kinský, potomek jednoho z nejstarších českých aristokratických rodů a oblíbený průvodce dokumentárního cyklu Modrá krev, jehož druhou sérii bude Česká televize vysílat již na podzim tohoto roku.

Koncertní abonentní řadu koncertů – konaných v Zrcadlovém sále empírového zámku – uzavře ve čtvrtek 13. června recitál multiinstrumentalisty Jiřího Stivína. Partnerem u klavíru mu bude Vladimír Strnad. Společně provedou skladby C. Ph. Bacha, J. S. Bacha, A. Vivaldiho, G. Ph. Telemanna a chybět nebudou ani jazzové tituly J. Ježka či sólistovy vlastní kompozice.

V produkci Nového zámku a agentury KINSKÝ Art Media se rovněž chystá prázdninový open air koncert oblíbené zpěvačky Dashy. Osobitá držitelka ceny Thálie zazpívá v areálu parku 9. srpna, a to za doprovodu vynikajících hudebníků z kapely Pajky Pajk Quintet s Martinem Kumžákem v čele.

Čtenářská diskuze