Únik látek ve skladu státních hmotných rezerv v Kostelci

PARDUBICKO – V neděli 14. června lokální povodeň poškodila i pobočku Správy státních hmotných rezerv v Kostelci u Heřmanova Městce. Jedná se o sklad, kde se nachází zásoby nafty a leteckého petroleje. V jedné z nádrží došlo k úniku nafty do jímky a voda poničila také část areálu.

„Ropné látky z areálu se pravděpodobně průsakem dostaly během kalamity do dešťové kanalizace a odtud do potoka v Kostelci u Heřmanova Městce. Na místě zasahují průběžně hasiči. Evidujeme již tři zásahy – u první události zasahovali hasiči z Chrudimi a Heřmanova Městce, ale standardní prostředky hasičů na zásah nestačily, a na místo byl povolán Záchranný útvar HZS ČR z Jihlavy s velkokapacitním čerpadlem. Kontaminovaná voda se čerpala ze sklepních a podzemních prostor.

U druhého zásahu došlo k poškození příruby na nádrži a úniku ropné látky do záchytné jímky. Tady zasahovala jednotka hasičů z Chrudimi. Hasiči museli utěsnit přírubu. Její utěsnění nebylo vůbec jednoduché. Hasiči použili speciální tmely i stahovací pásky. Nyní kontaminovanou vodu odčerpává specializovaná firma Dekonta, a.s.,“ uvedla mluvčí hasičů Vendula Horáková.

Třetí zásah byl v pondělí 15. června ve večerních hodinách, kdy se objevily mastné kruhy na potoce, a zde si lidé stěžovali na zápach. Na místě byly jednotky hasičů z Chrudimi a Heřmanova Městce. Hasiči chtěli na hladinu standardně umístit norné stěny, ale vzhledem k vysokému průtoku toto nebylo možné učinit. Norná stěna byla umístěna až na vodním toku v Klešicích.

Přesné množství uniklých ropných látek není dosud známo a bude zjišťováno. Situaci řeší hasiči a specializovaná firma, informovány byly Česká inspekce životního prostředí i Povodí Labe.

„Zaměřujeme se na to, aby co nejméně bylo znečištěno životní prostředí. Dále monitorujeme Podolský potok i v místě, kde se vlévá do Labe. V průběhu nočních a brzkých ranních hodin nebyla zachycena v tomto místě nornou stěnou žádná látka.

V současné době vytipováváme další místa, abychom v případě snížení průtoku mohli posunout norné stěny blíže k areálu,“ dodala Vendula Horáková.

 

Čtenářská diskuze