Náchod hostil olympioniky – setkání zorganizoval Orlický týdeník
NÁCHOD – V sobotu 6. října přivítali představitelé města Náchoda – starosta Jan Birke a místostarostka Drahomíra Benešová v obřadní síni náchodské radnice české olympioniky. Během setkání bylo uděleno ocenění Osobnost rodného kraje Františka Kupky zakladateli olympijského hnutí v Čechách in memoriam Jiřímu Stanislavu Guth – Jarkovskému. Toto ocenění osobně převzala jeho vnučka paní Dana Seidl – Guth.
Mezi vzácnými hosty nechyběla Věra Čáslavská, sedminásobná olympijská vítězka, čtyřnásobná mistryně světa, jedenáctinásobná mistryně Evropy a čtyřnásobná Sportovkyně roku Československa. Dalšími olympioniky, kteří zavítali do Náchoda, byli Jana Kubičkova Posnerová, Jan Kůrka, Ladislav Falta, Josef Matoušek, Jiří Čtvrtečka, paralympionici – David Drahonínský a David Vondráček, naděje pro příští olympiádu – Nikola Mazurová, několikanásobný mistr světa v bench-pressu Jiří Havrda z Náchoda a Jan Linger, ředitel České nadace sportovní reprezentace.
Sobotní setkání, jehož organizátory byl Orlický týdeník ve spolupráci s občanským sdružením ABAKUS, odstartovalo vzpomínkový seriál akcí, jež proběhnou v roce 2013 v Rodném kraji Františka Kupky, na zakladatele novodobých olympijských her barona Pierre de Coubertaina a jeho přítele Jiřího Stanislava Gutha – Jarkovského. Všechna plánovaná setkání budou zaměřena na podporu sportu dětí, mládeže i seniorů.
Letošním mottem akce je duch olympijské myšlenky fair play, nikoliv pouze ve sportu , ale i v životě.
„Takováto akce do Náchoda zcela určitě patří. Jednak proto, že zde část života strávil jeden ze zakladatelů olympionismu Jiří Stanislav Guth – Jarkovský, a také proto, že město Náchod je čerstvým držitelem titulu Evropské město sportu roku 2013. Rozhodně máme být na co hrdí,“ uvedl starosta Jan Birke.
Jiří Stanislav Guth –Jarkovský žil posledních 15 let svého života v Náchodě, a to v Tyršově ulici, kde má pamětní desku. Guth – Jarkovský nebyl jen autor knih o společenském chování a výchově, ale i zakladatel a první předseda Českého olympijského výboru a dlouholetý člen Mezinárodního olympijského výboru. Pamětní desku má od roku 2006 i v Kostelci nad Orlicí, na domě čp.27, kde bydlel. Stálou vzpomínku na Jiřího Gutha si uchovává Kostelec nad Orlicí také tím, že jedna z turisticky nejzajímavějších stezek v Podorlicku je nazvána jeho jménem.
Spisovatel, pedagog a mnohostranný veřejný činitel Jiří Guth (Stanislav Jarkovský byl jeden z jeho literárních pseudonymů, který oficiálně začlenil do svého jména až v roce 1920) se narodil 23. ledna 1861 v Heřmanově Městci. V letech 1870-78 Studoval na rychnovském gymnáziu. Po univerzitních studiích, zakončených roku 1882 doktorátem, našel své první praktické působiště jako vychovatel v šlechtické rodině Schaumburg-Lippe. Čtyřleté období, které se svými svěřenci trávil jednak na zámcích v Ratibořicích a v Náchodě, jednak ve švýcarském Lancy a na cestách po Evropě, do určité míry zformovalo jeho životní názory a postoje. Ve své profesi středoškolského profesora působil převážně v Praze, po vzniku samostatného Československa byl jmenován odborovým radou v kanceláři prezidenta republiky, kde dostal na starost hradní protokol. Guth-Jarkovský je autorem řady cestopisných črt, žánrových povídek a románů a ovšem i společenského katechismu a příruček pro turisty. Mimořádně záslužné jsou jeho aktivity v olympijském hnutí a v rozvoji české turistiky. Zemřel 8. ledna 1943 v Náchodě, pochován je na Olšanských hřbitovech.
–voř-
Foto: Jan Dostálek