Účastníci srazu obcí Bystré se bavili na místním koupališti

BYSTRÉ – Setkání obcí Bystré, které se koná každé dva roky v některé obci s tímto názvem, se letos v červenci uskutečnilo v Bystrém v Orlických horách. Dorazili tam zástupci města Bystré u Poličky, Bystrého u Vranova nad Ťoplou na Slovensku a obce Janovice – Bystré z Beskyd. Organizační tým 11. ročníku akce se scházel už od listopadu, aby zajistil program a spoustu dalších věcí kolem této události.

„Před osmi lety nabídlo Bystré účastníkům této akce informace o tamních spolcích a občanských sdruženích, v letošním roce je organizátoři pozvali na malou procházku po obci a přidali zajímavé informace,“ vysvětlili organizátoři akce.

P1510707

Zastavení první bylo v kostele sv. Bartoloměje na tamním náměstí. Název náměstí se používá proto, že náves se nachází v historické části obce, kde byla jedna z dalších zastávek. Kostel byl postaven v letech 1716-1720 ve slohu vrcholného baroka. Při velké opravě v sedmdesátých letech minulého století byla odkryta původní malba z roku 1764 Štěpána Fickera z Dobrušky a kostelu se vrátila jeho tradiční červená barva. Byly odstraněny tři empírové oltáře z původní výzdoby a v kostele byl umístěn mobiliář ze zdevastovaného kostela ve Vrchní Orlici.

Pokračujeme po silnici jihozápadním směrem, poblíž kostela se nachází bývalá škola, která byla vybudována v 19. století. Dnes ji využívají místní společenské organizace. V příštím školním roce má sloužit, kvůli přestavbě školy v Dobřanech, dočasně žákům prvního stupně.

Půjdeme dál po silnici a zastavíme u domu, kde sídlí obecní úřad. Od května letošního roku nás v něm může přivítat sběratelka Jana Krásová a její výstava Mateřství a čas.

„Jsou tady k vidění předměty denní potřeby pro matky, kojence i batolata z minulých let. Snahou expozice je přiblížit mladé generaci život v minulém století, až do osmdesátých let, možnosti a výbavu maminek v tehdejší době,“ zve Jana Krásová.

Ještě před návštěvou moderní novostavby Elady, byl další zastávkou památník obětem první světové války vybudovaný v roce 1928. Projekt památníku vypracoval ak. sochař Břetislav Benda z Prahy a bysterský rodák architekt Antonín Hartman z Náchoda. Památních zhotovil ak. sochař František Bílek.

Víceúčelové centrum Elada – modlitebna Církve bratrské a mateřská škola – nabídlo návštěvníkům výstavu obrazů malíře Josefa Kejvala z Chábor, která představila cyklus kostelů našeho regionu.

Objekt Elady je jedním z nejnovějších objektů v obci, který vznikl v roce 2013 na místě původní modlitebny z roku 1880.

„Elada tvoří okrajovou stavbu kompaktní obce. S dominantou, barokním kostelem sv. Bartoloměje, se uplatňuje v dálkových pohledech. S tímto vědomím byl zvolen architektonický koncept,“ uvedl autor projektu Elady, která získala titul Stavba roku, Oldřich Bittner.

Kroky návštěvníků obce směřovaly jihovýchodně kolem domku kazatele, novou zástavbou, kde je i nový domek Oldřicha Jelínka, účastníka paralympiád ve Vancouvru a v Soči, roubené chalupy regionálního spisovatele Oldřicha Lukáška a dojdeme na náves, kde se ocitneme v 18. či v 19. století. Některé chaloupky jsou uváděny ve farní kronice kolem roku 1770. Na návsi můžeme obdivovat i jeden z několika pískovcových křížů v obci. Ten na návsi je z roku 1895 a dle hasičské kroniky se u tohoto kříže sázely k prvnímu výročí republiky lípy – 28. října 1919. Další kříž, postavený v roce 1891, najdeme na cestě ke Kounovu. Třetí kříž je Na Skalce, při výjezdu z obce směrem na Sedloňov. Pochází z roku 1894 a jednou z lip, které u něj rostou, je takzvaný strom republiky, vysazený v roce 1968 k 50. výročí vzniku státu.

Další zastávkou byla myslivecká chata na Bučině, kde byla výstavka zajímavých loveckých trofejí. Je zde dobrá vyhlídka do kraje. Nedaleko v minulosti stála rozhledna – to bylo v letech 1931 – 1944.

Poslední zastavení bylo při cestě na bysterské koupaliště, kde se v sobotu odpoledne konal hlavní program, a to v industriální budově na náměstí – naproti kostelu. V roce 2014 se do Bystrého přistěhoval Jiří Červený, který v této budově zřídil soukromé muzeum – Vrácený čas – ateliér s vůní benzínu. Pro sraz Obcí Bystré připravil Jiří Červený se svými přáteli z Podorlického veterán car klubu výstavku automobilových veteránů.

V přízemí domu můžete navštívit dobovou kuchyni nazvanou Babizna, světnici plnou vůní bylin, kterou provozuje majitelka objektu, partnerka Jiřího Červeného, Marie Macháčková. Oba sbírky stále rozšiřují.

Hlavní program třídenní akce se odehrál v sobotu 7. července na koupališti.

„Jsme rádi, že jste zavítali do Orlických hor, že jste si naši obec prošli a viděli, co my možná nevidíme. O tom, co se vám líbilo, vykládejte pak doma, co se vám nelíbilo, to nám pošeptejte do ouška. Nejsme velká obec, ale žije se nám společně docela dobře,“ zahájil akci moderátor Josef Lukášek.

P1510676

Účastníky pak pozdravili starostové všech čtyř zúčastněných obcí a následoval kulturní program, ve kterém vystoupily mažoretky ze ZUŠ v Bystrém u Poličky, ze stejné školy byl i taneční soubor, který se představil pod vedením Romany Musilové hru Šachy, nechyběl ani domácí divadelní soubor Viktor s režisérkou Romanou Bartošovou nebo slovenský folklórní soubor Bystrančan.

P1510813

Po vystoupení jednotlivých obcí s vlastními příspěvky, následoval trojboj, taneční zábava se skupinou MOP Rock a ohňostroj.

Čtenářská diskuze