U sv. Matouše už po sedmé

DEŠTNÉ V O. H. – Je to skutečně tak. Už po sedmé se v sobotu 10. srpna uskutečnil benefiční koncert v prostorách zdevastovaného kostela sv. Matouše v Deštném – Jedlové. Obec Deštné, tamní římsko-katolická farnost a sdružení Editio Musica humana pro tentokrát připravili varhanní koncert z děl autorů, kteří mají k tomuto regionu, potažmo k východním Čechám blízko.

Na programu byla díla tří autorů. Jiřího Strejce, který ač Pražák působil 41 roků jako regenschori v katedrále sv. Ducha v Hradci Králové. Z jeho díla jsme si vyslechli čtyři skladby. Na programu byla také díla Josefa Vodáka, který je rodákem z nedaleké Slatiny nad Zdobnicí. Přestože rodák z tohoto kraje, strávil celých 27 let v emigraci ve Spojených státech. Až po roce 1989 se vrátil zpět. Z jeho hudebního odkazu zaznělo pět preludií. Druhou půlku koncertu pak vyplnila díla opočenského rodáka, čestného občana Deštného – Luboše Sluky. Z jeho bohatého hudebního díla zazněly Cesta stínu a Cesta ticha, Vigilie a Memento vivere e mori. Mistr Sluka ve svých devadesáti jedna letech stále komponuje a rozšiřuje tak své bohaté hudební dílo.

Interprety koncertu byli mladí varhaníci Petr Hostinský, absolvent pardubické konzervatoře a Hochschule für Musik ve Stuttgartu a Václav Metoděj Uhlíř, syn hradeckého varhaníka a diecézního organologa Václava Uhlíře. O úvod koncertu se postaral pěvec Jakub Hrubý.

Výtěžek benefiční akce byl věnován na záchranu kostela zničeného v době komunistické totality. Lešení, které je zbudované v části jeho interiéru, dává tušit, že kostel se bude postupně opravovat. Dobrá zpráva pro všechny návštěvníky, kteří prostory kostela zaplnili.

Čtenářská diskuze