U lesního požáru u Olešnice zasahovali čeští i polští hasiči

OLEŠNICE V O. H. – Na Bílou sobotu, 20. dubna, před 14. hodinou přijalo krajské operační a informační středisko HZS Královéhradeckého kraje hlášení požáru lesního porostu, který měl být většího rozsahu. Průzkumem hasiči zjistili, že hoří mladý lesní porost na ploše asi 70×350 m. Vzhledem k zasažené ploše byla cestou operačního střediska vyžádána také pomoc polských jednotek a byl vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu. Na místě zasahovalo celkem 11 českých a polských jednotek.

Požár Olešnice (5) (1)

Požár u Olešnice.
Foto: HZS KHK kraje

„Hořelo v těžko přístupném lesním terénu, kam museli hasiči vodu dovážet. Z toho důvodu byla zřízena čerpací stanoviště a kyvadlová doprava vody. Dalšímu šíření požáru zabránily zasahující jednotky před 16. hodinou. Požár se však dostal až do kořenového systému, proto bylo nutné důkladné dohašení všech ohnisek. Likvidaci ohlásil velitel zásahu v 17.42 hodin, na místě zůstala místní dobrovolná jednotka, která dohlížet na požářiště až do ranních hodin,“ sdělila mluvčí hasičů Martina Götzová.

Příčina požáru je předmětem vyšetřování, škoda byla předběžně vyčíslena na 10 tisíc korun.

Na místě události zasahovali profesionální hasiči z Dobrušky a Náchoda, dále JSDH Bohdašín, Deštné v Orlických horách, Nový Hrádek, Olešnice v  Orlických horách, Dobruška, Nové Město nad Metují a polské jednotky Duszniki Zdrój, Kudowa Zdrój a Lewin Klodzki.

Od pátku 19. dubna do soboty 20. dubna (19.00 hodin) zaznamenali hasiči v Královéhradeckém kraji už 14 požárů v přírodním prostředí.

„V souvislosti s přetrvávajícím suchem vydal Český hydrometeorologický ústav výstrahu s nízkým stupněm nebezpečí, kde varuje před nárůstem nebezpečí vzniku a šíření požárů. S tím se pojí mimo jiné doporučení nerozdělávat v přírodě a zejména v lesích oheň, nepálit trávu a jiný biologický odpad, neodhazovat cigaretové nedopalky na zem, nepoužívat přenosné vařiče a jiné zdroje otevřeného ohně,“ doplnila Martina Götzová.

 

Čtenářská diskuze