Tříkrálová sbírka slaví kulatiny

KRAJ – Kulaté 20. narozeniny oslaví v roce 2020 dobročinná Tříkrálová sbírka, kterou každoročně pořádá Charita ČR.

V našem kraji se nejvíce koledovalo kolem 6. ledna. V Hradci Králové třem králům požehná generální vikář Mons. Jan Paseka v úterý 7. ledna v 8 hod. v katedrále Sv. Ducha.

Tříkrálovou sbírku doprovodí spousta dalších akcí – koncerty a průvody, živé betlémy a soutěže. Například v Dobrušce se chystá Zpívání koledníků (12.1.). Tříkrálový koncerty zazněl v Neratově (4.1.), v Jaroměři (11.1.), v Ústí nad Orlicí, Dolní Dobrouči, Přelouči a Humpolci (12.1.).

Do tradiční Tříkrálové sbírky na pomoc nemocným a potřebným se zapojí tisíce dobrovolníků – školáci, skauti, farníci a rodiče s dětmi. Koledníky Charity poznají lidé podle toho, že vybírají příspěvky do úředně zapečetěné pokladničky s charitním logem a obdarovávají dárce cukříky a kalendáříky. Vedoucí skupinky má u sebe průkaz.

Výtěžek Tříkrálové sbírky pomůže nemocným a potřebným především v regionech, kde se sbírka koná. Část výnosu sbírky bude věnována na humanitární pomoc do zahraničí. Například na Hradecku a Pardubicku z výtěžku sbírky podpoří hospicovou péči o nevyléčitelně nemocné. Oblastní charita Červený Kostelec z vybraných peněz vymění stará okna v Domově sv. Josefa pro nemocné s roztroušenou sklerózou v Žirči. Na Ústeckoorlicku a Chrudimsku použijí vykoledované peníze na podporu charitní pečovatelské služby.

Charity věnují část výtěžku ještě na humanitární projekty v Indii, které realizuje Diecézní charita Hradec Králové – kvalifikační kurzy pro mladé lidi bez vyučení a dětské večerní vzdělávání v Bangalore a také na projekt Univerzita v Belgaum.

Díky štědrosti dárců, pomoci koledníků a dobrovolníků vynesla Tříkrálová sbírka 2019 v hradecké diecézi přes 18,4 milionů korun. Darované peníze pomáhají v desítkách charitních zařízení a službách pro nemocné, seniory, handicapované, rodiny s dětmi a lidi v tísni v našich regionech i v zahraničí.

Čtenářská diskuze