Třiačtyřicet let výměnných pobytů s Německem

RYCHNOV N. K. –Německý výměnný program běží na gymnáziu Františka Martina Pelcla v Rychnově n. K. již 43. rokem!

Pondělí_prohlídka zámku

Výměna s dlouhou historií.
Foto: GFMP

Od 21. do 27. září jsme hostili skupinku studentů a učitelů z magdeburského Gymnázia Alberta Einsteina, v dubnu 2019 jim pak jejich návštěvu oplatíme. Průběh prvního „výměnného týdne“ den po dni přibližují Míša Dostálová a Lucka Hlaváčková ze 3.B4:

V pátek 21. září ve čtyři hodiny odpoledne jsme se my rychnovští účastníci německé výměny sešli v budově gymnázia, abychom společně vyhlíželi naše nové německé kamarády. I přes zpoždění kvůli komplikacím na cestě jsme se jich nakonec dočkali a strávili s nimi příjemný seznamovací večer v rodinách.

Den s animátorkou

V sobotu jsme po ránu plni elánu čekali ve škole, kde si pro nás animátorka z plzeňské agentury Tandem připravila německo-českou jazykovou animaci a teambuilding. Při zábavných aktivitách jsme se raz dva seznámili, naučili se nové jazykolamy, coby česko-němečtí vizionáři jsme zkoušeli vytvořit nerozbitný obal pro vajíčko, které v něm bez újmy přežije let z 1,5 metrové výšky… (I když to chvílemi vypadalo nadějně, žádné vajíčko jsme nakonec před zkázou neochránili.) Trávení sobotního odpoledne již bylo v režii českých studentů. Někteří vzali své parťáky na kostelecký food festival, jiní nechtěli kalorie nabírat, ale naopak spalovat, a proto si společně udělali výšlap na Velkou Deštnou.

Neděle patřila prohlídce malebných čtvrtí našeho hlavního města – role průvodců se úspěšně zhostili čeští studenti!

V pondělí se naši němečtí kamarádi šli podívat do vyučování a následně dostali příležitost ukázat své dovednosti a také znalosti Česka při tzv. Stadtrallye (rozuměj: orienťák po městě spojený s úkoly). Dopoledne jsme zakončili prohlídkou kostela Nejsvětější Trojice se zvonicí. Odměnou nám pak byla odpolední projížďka na motokárách, kterou jsme si všichni moc užili, ačkoliv (nebo možná právě proto, že?) jsme byli kvůli nepříznivému počasí celí od bláta a promočení skrz naskrz.

Výlet do Neratova

V úterý jsme se vydali na další výlet, tentokrát do nedalekého Neratova. Pan farář Suchár nám v kostele barvitě vylíčil jeho pohnutou historii a poté jsme se seznámili s aktivitami Sdružení Neratov, kterých opravdu není málo.

Po prohlídce tamějšího pivovaru jsme jeli navštívit chráněné dílny Kopeček v Bartošovicích, odkud jsme si dokonce odváželi vlastnoručně ozdobené hedvábné šálky.

Sdružení Neratov nám bylo inspirací pro vytvoření projektu s názvem Vize hýbou světem, na kterém jsme ve smíšených skupinách pracovali celé středeční dopoledne. A šlo se do finále! Navečer jsme se všichni potkali na bowlingu. Po zhodnocení výsledků jak Stadtrallye, tak i bowlingového klání a po vydatné večeři nás čekal již poslední společný večer.

Ve čtvrtek ráno totiž nastal čas se na pár měsíců rozloučit. Po odjezdu německých studentů jsme si ještě vzájemně sdělili zážitky z první části výměny a po týdnu se pomalu chystali opět zasednout do školních lavic.

Těšíme se na cestu do Magdeburku v dubnu roku 2019!

Náš výměnný program velkoryse podpořil Česko-německý fond budoucnosti, dále pak Gymnázium F. M. Pelcla a SRPG při něm či město Rychnov nad Kněžnou. Všem patří náš srdečný dík.

logo-barevne-ve-formatu-jpg

 

GFMP

Čtenářská diskuze