Tři otázky o volbách pro politologa Milana Školníka

REGION – O povolební komentář jsme ve třech otázkách požádali Milana Školníka z Katedry politologie Filozofické fakulty Univerzity Hradec Králové.

Máme po volbách a v plném proudu jsou vyjednávání o nové podobě koalic v městech a obcích na Rychnovsku. Situaci pro Orlický týdeník zhodnotil politolog Milan Školník.

Může počasí ovlivnit volební účast? Při volbách bylo teplé, slunečné počasí – neupřednostnili voliči raději jiný způsob trávení času než cestu do volební místnosti?
„Existují výzkumy, které se touto problematikou zabývají. Netuším samozřejmě, do jaké míry je můžeme považovat za relevantní a vyvozovat z nich závěry, nicméně většinou se odborná literatura kloní spíše k opaku. Tedy že nikoliv slunečné počasí, ale naopak nepřívětivé, sychravé, či přímo deštivé počasí má za následek, že voliči k volbám nepřijdou a raději zůstanou doma. Vychází to z lidské racionality. Taková procházka ve slunečný volební den nejenže člověku neublíží, ale ještě je možné považovat pobyt na čerstvém vzduchu za zdraví prospěšný. Na druhé straně při chladném a deštivém počasí hrozí nachlazení, angíny nebo chřipky. Taková indispozice člověka paralyzuje, což se projeví na jeho schopnosti vykonávat každodenní činnosti. Tak například hrozí, že kvůli nemoci zůstane volič následně doma a vzhledem k výši nemocenských dávek je za volební účast finančně bit.“

Jaká překvapení podle vás přinesly tyto volby?

Více se dozvíte v dnešním vydání Orlického týdeníku

Čtenářská diskuze