Třebešov navštívil kardinál Dominik Duka

Třebešov oslavil sklizeň velkou dožínkovou veselicí, na které nechyběly ani veřejně známé osobnosti.

_DSC7224

Kardinál Duka posvětil dožínkový věnec (dole).
Foto: Jiří Plíštil

IMG_9762

TŘEBEŠOV – Vzácná návštěva přijela v neděli do Třebešova. Mši u příležitosti dožínkové slavnosti pořádané Farmou Třebešov celebroval sám kardinál Dominik Duka, který jako rodák z Hradce Králové má k našemu regionu vřelý vztah.

„K podhůří Orlických hor mám určitě vztah. Je to přeci jenom kus mého dětství. Když jsem byl malý chlapec, byly pro mě Krkonoše příliš vysoké, ale Orlické hory jsou vysoké tak akorát,“ rozpovídal se 36. arcibiskup pražský.
Samotná dožínková slavnost začala již dopoledne slavnostním procesím od kaple sv. Václava a pokračovala mší celebrovanou právě pražským arcibiskupem. Zúčastnil se jí také místopředseda vlády Pavel Bělobrádek, který si spolu se stovkami dalších lidí mohl poslechnout hudební doprovod diecézního organologa Václava Uhlíře a Cantores Cantant se sbormistrem Petrem Hlavatým.

Nechyběla ani lidová veselice „pod taktovkou“ folklorního souboru Barunka. Své odvedl i dechový soubor Opočenka, který o přestávkách střídala hudební skupina Nešlapeto.

Pro nejmenší byla připravena myslivecká naučná stezka, a dokonce i hledání pokladu.

Dožínky jsou tradiční oslavou ukončení žní, které se na Farmě Třebešov vydařily.

„Žně se konaly v katastrech obcí Třebešov, Trnov, Hroška a Ještětice. Z plodin byla zastoupena řepka, hrách, pšenice ozimá a pšenice jarní,“ prozradil Stanislav Rejman, muž zodpovědný na Farmě Třebešov za rostlinnou výrobu.

Čtenářská diskuze