Tragický víkend pro motorkáře

KRAJ -  Královéhradečtí dopravní policisté bohužel konstatují, že za první červnový víkend došlo v celém kraji hned k sedmi nehodám, při kterých se zranili motorkáři, z toho byly dvě smrtelné. V pátek 3. června v době přibližně okolo 16.35 hodin na nájezdu na dálnici D11 u Opatovic nad Labem tragicky havaroval za dosud nezjištěných okolností 58letý motorkář a zranění podlehl – v letošním roce se jedná o první tragickou nehodu motocyklisty v Královéhradeckém kraji.

„V neděli v odpoledních hodinách vyjížděli náchodští dopravní policisté k nahlášené dopravní nehodě motocyklisty s úmrtím nedaleko obce Dobrošov u Náchoda. Podle prvotních informací 49letý řidič motocyklu SUZUKI GSX-R750 jedoucí krátce před půl jednou odpoledne směrem od obce Česká Čermná k obci Dobrošov zřejmě nezvládl řízení a v pravotočivé zatáčce vylétl ze silnice vlevo do přilehlého lesa, kde narazil do vzrostlých dřevin. Při nehodě motorkář utrpěl zranění, kterým, navzdory profesionální pomoci přivolané zdravotnické záchranné služby a poskytované resuscitaci, na místě podlehl,“ sdělila mluvčí policie Eva Prachařová.

Na místě nehody zasahovaly všechny složky IZS, policisté náchodského dopravního inspektorátu havárii zadokumentovali a vyšetřování si do své kompetence převzal vyšetřovatel náchodské kriminální policie. Byla nařízena pitva zemřelého motocyklisty a veškeré okolnosti jsou předmětem dalšího šetření.

Vážné nehody motorkářů napříč krajem

Při jedné z nehod na Hradecku dokonce došlo ke střetu dvou motorkářů. Při většině nehod hrála u motorkářů hlavní roli rychlost, kvůli které nebyli schopni včas zareagovat. U těch, kde bylo možné provést dechovou zkoušku s ohledem na zdravotní stav, naštěstí nehrál roli alkohol.

K poslední nehodě došlo v neděli 5. června v deset hodin večer na Hradecku, když na silnici III. třídy v obci Humburky řidič motocyklu zřejmě nepřizpůsobil rychlost své jízdy, vyjel z pozemní komunikace, kde najel na betonový obrubník a narazil do dřevěného oplocení. Řidič byl z místa letecky transportován do nemocnice.

Ačkoliv se policisté intenzivně věnují prevenci a dopravní policisté pravidelně v rámci dohledu nad silničním provozem motorkáře kontrolují, následky dopravních nehod jsou stále častěji velmi vážné až tragické.

„To, že jsou milovníci kol a jedné stopy v hustém silničním provozu zranitelní, víme všichni. To, že někdy na silnicích chybí vzájemná tolerance a ohleduplnost mezi řidiči aut a nejzranitelnějšími účastníky silničního provozu, víme také. Pokud však nezačne každý sám u sebe, situace se těžko změní.

Někteří motorkáři jdou sami svým nezodpovědným chováním krizovým situacím a kolizím naproti. Řidiči motorových vozidel by však také měli být v letních měsících ještě mnohem obezřetnější, než kdy jindy a počítat s větším výskytem motoristů na silnicích. Je tak potřeba dávat větší pozor a dodržovat základní pravidla silničního provozu,“ dodala mluvčí policie Lucie Konečná.

Čtenářská diskuze
Tags: ,