Tradiční zahrádkářská výstava v Častolovicích

ČASTOLOVICE – Tradiční podzimní zahrádkářská výstava s názvem Zahrada východních Čech se uskuteční ve dnech 28. září – 1. října ve výstavním areálu v Častolovicích.

Návštěvníci se mohou těšit na výpěstky zahrádkářů, kolekce hroznových vín a ořechů, okrasných stromků a keřů, bylinek, staré české odrůdy jablek, jablek a hrušek z výzkumných ústavů, melouny z východních Čech, ukázky ovocnářské gastronomie, květiny, kaktusy, mnoho druhů brambor, kolekce česneku, několik odrůd cibulí ze Všestar, zelí z Bolehoště a další zeleninu. Vystavena bude zahrádkářská technika, i drobné nástroje a pomůcky. Mezi květinami uvidíme nejen exponáty dovezené z Holandska, ale i begonie z Pardubic, jiřiny a jiřinky od šesti velkopěstitelů z cele republiky, chryzantémy z Hlinska, africké fialky od specializované organizace Saintpaulia a pokojové květiny okrasné listem z Ústí nad Orlicí.

Výstavu zpestří i chovatelé, pěstitelé okrasného ptactva a včelaři. Nebude chybět poradenská služba, která v naučném koutku bude odpovídat na všechny dotazy návštěvníků.

Nová expozice

„V letošním roce bude novinkou expozici květin gladiolů a lilií, které v aranžerii se zeleným trávníkem a vodotryskem budou tvořit čelo v hlavním sále výstavy. Co se týče doprovodných programů – každý den vystoupí hudební orchestry se zpěváky,“ uvedl hlavní pořadatel výstavy Josef Helmich.

Přihlásit se může úplně každý

V rámci již 19. zahrádkářské výstavy v Častolovicích se uskuteční již zahrádkářská soutěž o nejlépe naaranžovanou misku. Do soutěže se může každý přihlásit a před výstavou odevzdat organizátorům, nejdéle do 26. září do 12.00 hodin, svůj výrobek. Podmínkou je však použít předepsanou misku od pořadatelů.

Výstava s mottem Radost – krása – užitek bude otevřena každý den od 9.00 do 17.00 hodin, v neděli do 16.00 hodin. Vstupné je 80 korun dospělí, 50 korun důchodci, 30 korun žáci, studenti a ZTP, děti do 6 let zdarma, 170 korun je rodinné vstupné (2 dospělí, 1 až 4 děti). Parkování vozidel u areálu je zdarma.

P1370519

Tradiční součástí výstavy je soutěž o nejlépe naaranžovanou misku ovoce a zeleniny.
Foto: Irena Voříšková

Program výstavy

ČTVRTEK 28. září
9.00 h. Zahájení prvního dne výstavy
9.00 h. Zahájení soutěže v aranžování
9.30 h. Vystoupení hudební skupiny
10.00 h. Slavnostní zahájení výstavy
12.00 h. Zasedání Krajské koord. rady ČZS
14.00 h. Hudební vystoupení K-BAND

PÁTEK 29. září
9.30 h. Vystoupení hudební skupiny
13.30 h. Vystoupení hudebního orchestru
BAŠAPA z Holic
14.30 h. Přednáška a beseda „Jak pěstovat
zdravé ovoce – švestky“ J. Matejsek

SOBOTA 30. září
9.30 h. Vystoupení hudební skupiny
13.30 h. Koncert orchestru z Vamberka
13.30 h. Beseda o bylinkách – Ing. J. Pirner
15.00 h. Ukázka aranžování květin

NEDĚLE 1. října
9.30 h. Zasedání Územní rady ČZS RK
10.00 h. Vystoupení skupiny Špunti
13.00 h. Koncert skupiny Špunti
14.00 h. Módní přehlídka RETRO Slatina
15.00 h. Ukončení soutěže v aranžování
16.00 h. Celkové ukončení výstavy

Čtenářská diskuze