Tradiční vánoční ladění mohli zažít lidé o víkendu na Kopečku v Bartošovicích v Orlických horách

BARTOŠOVICE V O. H. – Tradiční vánoční řemeslný jarmark se konal v sobotu 15. prosince v areálu chráněných dílen na Kopečku v Bartošovicích v Orlických horách. Po celý den tu byl pro zájemce připraven pestrý program, v němž mohli mj. vidět při práci tvůrce vánoční ozdob, přadlenu, kováře, zvonaře, mýdlaře, perníkáře nebo dráteníky, ale mohli se také podívat, jak vypadají tradiční lidové kroje, potěšit své chuťové pohárky něčím dobrým pro zahřátí, k jídlu i k pití, ochutnat jedlé pečené kaštany nebo si zazpívat tradiční vánoční písně se zpěváky a muzikanty Sboru z hor z Rokytnice v Orlických horách. Pořadatelé mysleli na všechno, a tak se dostatek teplého jídla a pití, např. dobroty z české zabijačky, společně s rozdělanými hořícími ohništi v místě konání programu velmi dobře hodily. Paní Zima totiž o sobě dala již dostatečně znát. Atmosféru dokreslovalo slunce, které občas vysvitlo z jinak zamračené oblohy, a všudypřítomný sníh.

„Většina zdejších řemeslníků je z okolí. Přijeli k nám z Dobrušky, z Deštného, z Rokytnice v Orlických horách, ale také z Krkonoš. Máme tu i dobrovolníky, kteří nám s přípravou programu v tomto vánočním shonu pomáhají. V deset hodin začínáme požehnáním řemeslníkům, následně se akce rozjede,“ řekla za pořadatele Romana Bukáčková a zároveň pozvala na další zdejší akci, na velikonoční jarmark.

„Jsem velmi rád, že se v Bartošovicích tyto akce konají. Mají svoji tradici a lákají k nám zájemce, i když jsou v okolních městech naplánovány různé aktivity. Lidé k nám často a rádi jezdí i přesto, že je každý rok program přibližně stejný. Podle mě jdou spíš za tradicí, aniž by potřebovali být šokovaní něčím novým, což je dobře,“ zhodnotil starosta Bartošovic v Orlických horách Luboš Tylš.

Čtenářská diskuze