Tradiční rokytnická pouť pro letošek zavřela své brány

ROKYTNICE V O. H. – Jeden z vrcholů letního kulturního dění Orlických hor je za námi.

Tradiční rokytnická Anenská pouť se všemi svými kulturními aktivitami je u konce. Mohli jste ji tu zažít a prožít v týdnu od 21. do 28. července.

Na své si v Rokytnici snad přišli skoro všichni – letním kinem počínaje, přes koncerty vážné hudby i moderních žánrů, prohlídky kulturních památek, bohoslužby v českém i německém jazyce, historické přednášky, divadelní představení, páteční večerní ohňostroj na místním koupališti, víkendový jarmark ve městě i na zámku a konečně očekávané Horalské hry Clanu Orlických horalů doplněné irskou, keltskou a skotskou hudbou.

Náladu nezkazilo ani špatné počasí

Náladu nezkazilo otrlým vstřícným horalům a jejich příznivcům ani víkendové střídavě proměnlivé počasí spojené s vysokými teplotami a deštěm. Motoristé, kteří léta projíždějí pravidelně v době konaní několikadenní akce centrem města, jsou již na dopravní omezení a značení s tím související zvyklí, a tak se i doprava obešla bez problémů.

V pátek večer se mohli zájemci, a přišla jich celá řada, účastnit na místním koupališti za bezpečnostního dohledu rokytnických dobrovolných hasičů a jejich příznivců mj. tradičního ohňostroje. Zkomponován byl přímo pro letošní svatoanenské dny. Připravil ho Václav Krb z Doudleb nad Orlicí se svými pomocníky, který má rokytnickou organizaci ohňostrojové podívané již několik let na starosti. „Pro Rokytnici byl letos ohňostroj vytvořen na dvě skladby zpěváka Jiřího Korna. Příprava trvala v domácích doudlebských podmínkách přibližně týden. Samotná instalace v Rokytnici byla provedena během půl hodiny ve dvou lidech, přičemž jeho cena přišla asi na čtyřicet tisíc korun,“ dodal Václav Krb.

Máme rádi Skotsko

A co říci k samotnému bonbónku poutě – Horalským hrám?

„Asi tak před devíti lety se parta nadšenců, jíž tvoří lidé žijící tady na horách, rozhodla uspořádat Horalské hry po vzoru těch skotských, protože máme Skotsko rádi. Pátrali jsme, listovali v publikacích a zjistili jsme, což je pro někoho možná více než zajímavé, že Nové Město nad Metují kdysi vlastnil skotský šlechtic. Část Orlických hor spadala v těch časech pod správu v Novém Městě. Tak jsme si řekli, že nám to vlastně notuje. K tomu všemu název Sudety, což je tato oblast, kde žijeme, pochází z keltského slova znamenajícího Pohoří kanců. Nebo Les sviní. A tak by se dalo říci, když jsme tyto údaje pospojovali,“ řekl Orlickému týdeníku náčelník Clanu Orlických horalů Ladislav Hemrlík.

Čtenářská diskuze