Topná sezona začíná – pozor na kotle a komíny

REGION – Teploty klesají a v některých domácnostech se již začíná topit. S topnou sezonou se však zvyšuje i riziko požárů, jejichž příčinou jsou neudržované komíny a kotle. Nejvíc požárů podle hasičů vznikne přímo v komíně, kde se vznítí nevyčištěné saze. Mezi další příčiny požárů patří nevhodná konstrukce komína, zazděný trám v komínovém tělese a špatné spáry v komíně. Každoročně dochází u těchto událostí i ke zraněním a milionovým škodám.

„Tyto typy požárů jsou nebezpečné tím, že se mohou rozšířit z komínu i do dalších prostor domu a způsobit tak značné škody na majetku a samozřejmě ohrozit obyvatele domu na životě. Po požáru komínu nelze tento ihned používat, což je v zimě pro domácnost nepříjemné. Informace k čištění, kontrolám a revizím jsou zakotveny v zákoně č. 133/1985 Sb., o požární ochraně, ve znění pozdějších předpisů a jeho prováděcí vyhlášce č. 34/2016 Sb., o čištění, kontrole a revizi spalinové cesty,“ uvedla mluvčí hasičů Vendula Horáková.

Základní lhůty pro čištění spalinové cesty spotřebiče paliv do 50 kW při celoročním provozu: 3x ročně u spotřebiče na pevná paliva, 2x ročně na kapalná paliva a 1x ročně na plynná paliva. Zákon o požární ochraně je benevolentní v tom, že umožňuje občanům, pokud jsou toho schopni, si čištění provést svépomocí. Jednou do roka ale musí být provedena kontrola spalinové cesty oprávněným kominíkem.

Čtenářská diskuze