Tomáš Holý: „V Anglii mám lepší jméno, než jsem měl v Česku“

Když se řekne Tomáš Holý, spoustě lidí se vybaví zejména tragicky zesnulá dětská filmová hvězda, jež zářila v letech 1976–1980. Jelikož právě čtete sportovní stránku Orlického týdeníku, vězte, že stejné jméno má na dresu také nejvyšší fotbalista nejvyšších pěti anglických soutěží, který je jedničkou třetiligového Gillinghamu.

RYCHNOV N. K. - S 206 centimetrů vysokým brankářem Tomášem Holým, rodákem z Rychnova nad Kněžnou, jenž na sebe stejně jako Marek Štěch z Lutonu upozorňuje v League One, jsme probrali necelé dva roky jeho působení v Anglii. Šestadvacetiletý gólman by však mohl v kolébce fotbalu vydržet ještě mnohem déle… „Nad mou situací vůbec nepřemýšlím,“ hází za hlavu možnou změnu dresu TOMÁŠ HOLÝ.

C2s4cWgXgAAi58XJak vám sedí velšský manažer Steve Lovell? Pracuje jinak než trenéři, které jste potkal v ČR?

Jeho přístup se mi líbí. Každý trenér má samozřejmě svoje vlastní metody a pracuje jinak, ale pan Lovell je možná podobný typ jako pan Páník. Oba jsou to skvělí chlapi, kteří vás nikdy neodmítnou, nechovají se povýšeně a naopak se rádi baví a snaží se problémy vyřešit. Jsou to pozitivní lidi se smyslem pro humor, takže když se nám naskytne šance pro malý vtípek, umějí to sportovně přijmout. K tomu ale samozřejmě patří i ta druhá stránka a oba vědí, kdy legrace končí a je potřeba být opravdu vážný, popřípadě i zvýšit hlas a být velmi důrazný. A právě trenéři, kteří umějí pracovat s lidmi a jejich psychologií, mi sedí nejvíc.

Jaké vůbec chodí návštěvy na váš MEMS Priestfield Stadium s kapacitou více než 11 tisíc míst?

Jako všude jinde záleží na soupeři a na naší aktuální formě. Zatím jsem tu tedy bohužel zažil jen boj ve spodní polovině tabulky, ale asi právě v tuhle chvíli se ukáže, jaké fanoušky doopravdy máme. Co jsem si tedy zamiloval, že i když se nám sebevíc nedařilo, měli jsme hroznou sérii výsledků i ne úplně ideální výkony, každý víkend i tak přišlo 4 až 6 tisíc lidí. Neskutečně nám pomáhají a pořád nám věří.

 

24: Třetí nejvyšší anglickou soutěž League One hraje 24 týmů – první dva míří rovnou do Championship a další čtyři si to rozdají o poslední postupové místo v play off. Letos v ní najdete kluby jako Coventry, Blackpool, Wimbledon, Bradford, Charlton, Banrsley, Portsmouth nebo Sunderland.

 

206: Tolik centimetrů měří a v nejvyšších třech čtyřech anglických ligách by nikdo vyšší hrát neměl. „Samozřejmě to nemám jinak potvrzeno a nejsem si tím jistý, ale osobně si myslím, že v tuhle chvíli tu nikdo vyšší není,“ tvrdí bývalý brankář Vlašimi, Viktorie Žižkov či Zlína, který prošel také rezervou Sparty.

 

Kolik jste tedy rozdal autogramů a fotek například během minulého angažmá a jak je tomu na jihu Anglie?

Rozdíl je především v tom, že ve Zlíně jsme fotografie měli a tady nic takového nemáme. Na druhou stranu ale musím říct, že v Gillinghamu se mi povedlo vydobýt lepší pozici a lepší jméno, než jsem měl v Česku a těch podpisů tu rozdám mnohem, mnohem víc. Těžko říci, jestli to může být i zájmem o fotbal. Osobně mi přijde, že je tady možná o něco vyšší a nejsou to jen podpisy na stadionu. Stává se mi, že když mě lidi poznají, chtějí podpis nebo fotku a klidně můžeme stát mezi regály se šunkou a sýrem uprostřed obchodu. Co na tom, že mám na sobě skoro pyžamo a spící výraz.

Váš agent v létě tvrdil, že evidoval zájem z Championship a sám jste řekl, že uděláte vše, abyste si přesun výš vysloužil třeba příští léto. Platí, že v červnu budete volný hráč, nebo už jednáte o prodloužení?

Tohle už je dotaz, který by se klidně mohl držet od veřejnosti trochu bokem, ale pořád platí, že dělám maximum, abych si takový přestup vysloužil. Přeci jen Championship je považována za jednu z 10 nejkvalitnějších soutěží na světě, dokáže měnit obyčejný život v neobyčejný a to je to přitom pořád „jen“ druhá liga. Nad mou situací v červnu ale upřímně vůbec nepřemýšlím a nechávám to řešit jiné lidi.

 

Zdroj: efotbal.cz

 

holy_1Tomáš Holý (10. prosince 1991 v Rychnově nad Kněžnou) je český fotbalový brankář, od ledna 2017 hráč anglického klubu Gillingham FC. S výškou 206 cm byl nejvyšším fotbalistou Synot ligy 2015/16.

Svoji fotbalovou kariéru začal v Spartaku Rychnov nad Kněžnou, odkud v průběhu mládeže zamířil do FC Hradec Králové. V roce 2010 přestoupil do Sparty Praha, kde hrál za rezervu. V létě 2012 se zapojil do přípravy A-týmu. Od sezony 2013/14 působil na hostování v jiných klubech.

V létě 2013 odešel hostovat do Graffinu Vlašim. V klubu působil půl roku. Během této doby odchytal celkem 9 střetnutí. Před jarní částí ročníku 2013/14 odešel na hostování do Viktorie Žižkov. Za mužstvo, kde strávil jeden a půl roku, odchytal 41 zápasů.

Před sezonou 2015/16 odešel hostovat do týmu FC Fastav Zlín, tehdejšího nováčka 1. ligy. V Synot lize měl výtečný start, ve svých prvních třech zápasech udržel čisté konto (proti Bohemians 1905, Vysočině Jihlava a Baníku Ostrava) a vždy to znamenalo výhru v utkání. Ve svém čtvrtém prvoligovém zápase 21. 8. 2015 proti FK Mladá Boleslav inkasoval pět gólů, k prohře Zlína 2:5 přispěl jedním nevydařeným zákrokem, když si míč rukou srazil do brány. Ve druhé polovině ročníku se v bráně střídal se Stanislavem Dostálem. Na podzim 2016 byl brankářskou jedničkou jeho konkurent Dostál a Holý se na hřiště nedostával.

V zimní přestávce sezony 2016/17 ePojisteni.cz ligy zamířil na testy do anglického třetiligového týmu Gillingham FC, které dopadly úspěšně, a Holý zde podepsal smlouvu na 2,5 roku. Angažmá v anglické kopané bylo jeho splněným snem. Kvůli němu se dohodl se Spartou Praha na rozvázání smlouvy půl roku před jejím koncem.

Tomáš Holý v minulosti reprezentoval Českou republiku v mládežnických kategoriích. Postupně hrál za výběry do 16, 17 a 18 let.

Čtenářská diskuze