Testy ve školách by měly být dle kraje kvalitnější a šetrnější

KRAJ – V Královéhradeckém kraji stejně jako v celé republice minulý týden začalo testování žáků mateřských a základních škol. Z 19 336 provedených antigenních testů v pondělí jen 10 ukázalo pozitivní výsledek. Následný PCR test ale nepotvrdil přítomnost nákazy covid-19 u žádného z testovaných žáků. Kraj proto dnes v dopise vyzval ministra školství, aby co nejdříve zajistil kvalitnější, a především šetrnější metodu testování.

„Testování žáků na covid-19 je bezpochyby správný krok, jak zamezit nekontrolovatelnému šíření nákazy. Pokud ale téměř 20 tisíc testů neodhalí jediný případ nákazy, tak buď máme ve školách všechny žáky covid-negativní, nebo jsou používané testy prostě nekvalitní,“ upozornil náměstek hejtmana Arnošt Štěpánek, který je odpovědný za oblast školství a sportu.

V souvislosti s testováním odešel ve čtvrtek 14. dubna ministru školství dopis hejtmana Martina Červíčka, ve kterém mimo jiné vyzývá k testování žáků pomocí šetrnější metody. „V současné době je řada možností, jak na covid-19 testovat, které by byly určitě vhodnější ve školách. Kromě toho by rodiče žáků měli mít důvěru ministerstva školství, aby mohli testovat své děti sami, například v pohodlí domova,“ doplnil náměstek Štěpánek.

Testování na covid-19 se od pondělí 12. dubna týká žáků prvního stupně základních škol a předškoláků v mateřských školách. Společně s nimi jsou testováni také všichni zaměstnanci školských zařízení. Dohromady bylo v kraji v pondělí takto otestováno přes 27 tisíc osob. V 11 případech testy ukázaly pozitivní výsledek. Následně provedené PCR testy ale covid-19 nepotvrdily u žádného z testovaných.

 

Čtenářská diskuze