Tankaři v Lichkově

Ve Vojenském muzeu Lichkov na Orlickoústecku se bude v sobotu 20. srpna konat akce zaměřená na historii armády Tankaři v Lichkově.

04

REGION – Po celý den zde můžete spatřit obrněnou techniku a výzbroj československých legií a armády z období let 1918 až 1939. Technika se představí i ve zvláštních střeleckých a tematických ukázkách.

Akce se účastní i amatérští nadšenci z Rychnovska, například Pavel Anděl z Opočna, který bude velet jednomu z tanků.

„Pomáháme muzeu udržovat vojenskou techniku. Přijďte se podívat, jak se nám to daří,“ zve Pavel Anděl.

V akci spatří návštěvníci tři různá období a v nich rozdílné použití obrněné techniky i vývoj dobových taktik, a to Československé legie na Rusi – obrana s využitím obrněného automobilu Austin, Československá branná moc ve 20. letech – výcvik pěchoty se značkaři a cvičným tankem a Československá branná moc v druhé polovině 30. let – bitevní střelba s obrněným automobilem vzor 30 a lehkým tankem vzor 35.

„Ukázky jsou věnovány převážně legendárnímu stroji, lehkému tanku vzor 35, který se ve východních Čechách představí zcela poprvé. Tento typ tanku tvořil v druhé polovině 30. let základní výzbroj tankových jednotek československé branné moci. Bude také možno spatřit část tehdejšího tankařského výcviku, včetně pořadového, střeleckého a asanace vozidla,“ doplnil Pavel Anděl.

Po celý den bude ve Vojenském muzeu v Lichkově možné zhlédnout také polní tábořiště a zákopy čs. legií a čs. branné moci s dobovou výstrojí a výzbrojí pěchoty. Akci pořádá Rota Nazdar z.s., Československá obec legionářská, Vojenský historický ústav a Forteg za podpory Ministerstva obrany ČR.

Program akce začíná v sobotu v 10 hodin a v dvouhodinových cyklech se bude opakovat až do večerních hodin. Celý víkend bude v Kralické pevnostní oblasti otevřena většina muzeí, a tak je ideální vypravit se na jejich prohlídku právě kolem 20. srpna.

05

Atrakcí bude hlavně prvorepublikový tank

Ústředním lákadlem akce je zmíněný prvorepublikový lehký tank vzor 35 ze sbírek Vojenského historického ústavu. Návštěvníkům se představí netradičním způsobem, který se zaměří na vznik tanku, jeho konstrukční řešení i výzbroj.

„Velmi atraktivní budou ukázky výcviku tankistů včetně střeleb z kulometů a kanonu nebo třeba dojová sanace po zasažení bojovým plynem. Bude to vůbec poprvé, kdy veřejnosti můžeme přiblížit dobový výcvik s tímto tankem, příprava akce nás stála roky studia podkladů v archivech, a tak si na své přijdou běžní diváci i úplní fajnšmekři. Ukázku z druhé poloviny 30. let doplní ještě dokonalá replika obrněného automobilu vzor 30, která přijede ze Slovenska,“ sdělil Jaroslav Špitálský, jeden z hlavních organizátorů lichkovské akce.

Nasazení obrněnců u československých jednotek je ale staršího data, jedni z prvních Čechů, kteří využívali obrněná auta, byli ruští legionáři. V květnu 1918 naši zajali na nádraží v Penze obrněný vlak, jehož součástí byl broněvik Austin, a pojmenovali ho Juráš.

„Na Rusi tedy vznikaly první zkušenosti s obrněnými auty, prvorepubliková armáda se ale držela především francouzského vzoru a ten i později přejala do svých bojových řádů. Ani replika Austinu Juráš tedy na Lichkově nebude chybět a členové Československé obce legionářské předvedou taktiku a výcvik dobrovolníků, kteří bojovali na Transsibiřské magistrále,“ doplnil Špitálský.

Poslední tematický okruh je věnován budování prvorepublikové armády ve 20. letech.

„Zde byl patrný především velký nedostatek techniky, celá naše armáda měla k dispozici jen rotu francouzských tanků Renault FT a tak byla nucena značně improvizovat. Pěchota tak cvičila součinnost s tanky pomocí dřevěných maket. Z dnešního pohledu to vypadá komicky, ale těžké začátky vedly k tomu, že ve 30. letech bylo Československo opravdovou tankovou velmocí s mnohými exportními úspěchy,“ vysvětlil Špitálský.

Během celého dne se tak budou opakovaně střídat dynamické ukázky jednotlivých období výcviku československých tankistů. Mimo to bude po celou dobu v prostorách muzea zřízen dobový tábor s řadou nevšedních atrakcí.

Připravena je například dobová střelnice pro výcvik protiletadlové střelby, kde si každý návštěvník bude moci vyzkoušet airsoftovou verzi lehkého kulometu vzor 26 při střelbě na nízkoletící cíle.

Čtenářská diskuze
Tags: