Svíčky a světlo jsou symbolem Adventu

KOSTELECKÉ HORKY – Adventní dílna s tematikou světla, historických svítidel a svíček se konala o víkendu v Modrém domě. Pořádalo ji tady místní občanské sdružení INEX – SDA. „ Připadalo nám vhodné sáhnout právě po této tvůrčí dílně. „Přišlo se k nám podívat přibližně dvacet lidí, z toho bylo jedenáct dětí. Atmosféra byla velmi tvůrčí a pěkná. Svíčky se kromě toho využívají ve vazbách adventních věnců, na stromeček, na vánoční stůl i jako dárek, tak proč toho nevyužít,“ řekla Orlickému týdeníku mluvčí občanského sdružení Šárka Kulíšková.  

Účastníci dílny vyráběli svíčky z parafinu a včelího vosku. Techniky byly různé, počínaje odléváním do nejrůznějších forem – silikonových, novodurových, papírových z rolek od toaletního papíru, z hlíny, do vykrajovátek na vánoční cukroví – po výrobu svíček máčením, kdy se dává knot do nádoby s roztaveným voskem, který se postupně nabaluje. „V nabídce jsme měli nejrůznější barvy na probarvení vosku, takže experimentovat se dalo do sytosti. Roztavený vosk jsme také ovoněli aromatickými olejíčky a v dílně, kde jsme svíčky vyráběli, to vonělo jako ve vánoční voňavkárně.

Nabídka programů a pořadů Modrého domu je pestrá. Nejbližší z nich budou tento týden besedy. První se uskuteční ve středu 12. prosince na téma Původní odrůdy ovoce. Koná se od 17 do 20 hodin v místní bývalé škole a vstup je volný. Zájemce jí provede František Paprštejn z Výzkumného a šlechtitelského ústavu ovocnářského z Holovous. V sobotu 15. prosince se následně uskuteční v Modrém domě od 15 hodin přednáška Ladislava Libotovského s názvem Jak připravit ovocný kvas. Vstup je volný.

(ež)

Čtenářská diskuze