Stav pandemie vyhodnotila pracovní skupina krizového štábu

KRAJ – Kromě každodenní spolupráce všech subjektů, které se na zvládání pandemie covid-19 za koordinace kraje doposud podílejí, svolal ve čtvrtek 4. listopadu hejtman Martin Červíček jednání stálé pracovní skupiny krizového štábu Královéhradeckého kraje. Tématem jednání bylo mimo jiné vyhodnocení aktuálního stavu pandemie, připravenost nemocnic, koordinace zdravotní péče v kraji a aktuální stavy ve školách a sociálních zařízeních kraje.

„Vývoj pandemie sledujeme prakticky nepřetržitě a pravidelně vyhodnocujeme. Pracujeme na tom, aby nemocnice měly dostatek lůžkové kapacity, připraveného personálu i léků a byly schopné poskytnout adekvátní péči všem pacientům, a já při této příležitosti opět musím poděkovat zdravotníkům a krajským hygienikům za jejich dosavadní práci. Byť jsme druhý nejméně postižený kraj, tak lze konstatovat, že dochází k významnému nárůstu počtu nakažených. Minulou středu bylo 75 nových případů, tuto středu už 262. Klíčové budou velmi pravděpodobně následující dva týdny, kdy lze očekávat další zvyšující se počet nových případů a hospitalizovaných v našich nemocnicích,“ uvedl hejtman Martin Červíček.

Připravenost nemocnic

Během středy 3. listopadu přibylo 262 potvrzených případů, jedná se o nejvyšší přírůstek za posledních 14 dnů. Růst počtu nových případů v ničem nevybočuje z průměru ve všech krajích. Nárůst je to plošný, ve všech věkových kategoriích.

„S přibývajícím počty nových nakažených roste také počet lidí, kteří potřebují lékařkou péči. V krajských nemocnicích se aktuálně léčí necelých 50 pacientů, ale odhad se pohybuje okolo dvou set hospitalizovaných v následujících dvou týdnech. Vedení jednotlivých nemocnic se proto připravují na rozšíření kapacit covidových lůžek. Zdravotní péči zatím žádná z krajských nemocnic zásadně neomezila, ale připravujeme se na možné omezení části zákroků v dalších týdnech podle vývoje v jednotlivých nemocnicích,“ doplnil Martin Červíček.

Očkovací místa navyšují denní kapacity

Pracovní tým bezpečnostní rady kraje se také zabýval stavem očkování. Během středy vykázali lékaři na území regionu 3 192 očkování, aktuálně je v kraji alespoň jednou očkováno přes 70 % populace starší 16 let. Očkovací místa navyšují denní kapacity v závislosti na počtu dobrovolných zájemců a do očkování vakcínou Pfizer se zapojilo už 128 praktických lékařů ve všech pěti okresech regionu.

Situace krajských v sociálních zařízeních je stabilizovaná. Ve všech platí běžná opatření, žádný domov nemusel prozatím přistoupit ke zvláštním opatřením.

Ve čtyřech školách, které zřizuje Královéhradecký kraj, bylo ve čtvrtek 4. listopadu celkem 13 žáků pozitivních, 44 žáků v karanténě a tři pozitivní pedagogové. Kompletně není uzavřena žádná škola.

Čtenářská diskuze