Starší přípravka FC Rychnov sbírala zkušenosti v Německu

Ve dnech 19 a 20. 5. 2018 se starší přípravka FC Spartak Rychnov nad Kněžnou zúčastnila velkého mezinárodního turnaje PROVINCIAL Pfingstcup v Düsseldorfu.

rkVe čtvrtek ve 20 hodin jsme se společně sešli na bowlingu, abychom nemuseli naše chlapce na noc budit a mohli tak před vysněnou cestou na mezinárodní turnaj do Německa nasát naši rodinnou atmosféru celého týmu FC Spartak Rychnov nad Kněžnou. V očích nás všech se zrcadlila společná radost a hrdost za naši dosavadní práci. Ne každý tým se může kvalifikovat na tak prestižní turnaj, kde hrají nejlepší giganti z celé Evropy.

K restauraci GAPA přijel luxusní autobus přesně ve 24 hodin a naše parta dětí, rodičů a dalších důležitých členů celé výpravy nastoupila na dobrodružnou cestu plnou zážitků, na kterou budeme jednou moc a moc vzpomínat a všechno si více uvědomovat a vážit si takových úspěchů. Tyto krásné momenty máme od začátku do konce natočeny profesionálním kameramanem a naším skvělým kamarádem Pavlem, který s námi vyrazil prožít nezapomenutelné okamžiky bez velkého honoráře i přesto, že se s nikým z nás vůbec neznal a fotbal moc nesleduje. Byl pro nás velkým svědectvím, že existují profesionálové, kteří jsou lidští a nezištní.

Těsně před odjezdem jsme oslovili studenta gymnázia a našeho klubového hráče mladšího dorostu Tomáše Zemánka, který byl určen jako náš mluvčí spolu s Terezkou Dýčkovou. Tomáš byl naprosto profesionální a ve všem jsme se mohli na něho spolehnout. Výborně se s Terezkou doplňovali a vytvořili nám velkou oporu se domluvit se vším, co jsme potřebovali.

Ubytovaní jsme byli pořadatelem turnaje agenturou PT SPORTS v Holiday INN Hotel City Center 4****v Essenu. Na hotelu jsme se potkávali s hráči z Celtic Glasgow FC, FSV Mainz 05 a dalšími týmy. Essen je na naše poměry velmi rušné město, a tak jsme ocenili po namáhavém dni klidné a pohodové zázemí.

Turnaj se hrál v sedmi sportovních centrech a naše skupina hrála první den ve sportovním centru v části Ratingen. Na hřištích centra v Ratingenu jsme se potkávali s týmy jako Sporting Lisabon (P), FC Southampton (GB), Racing Santander (ESP), Zenit.St.Petersburg (RU), Bayer 04 Leverkusen (DE), Blackburn Rovers (GB) a Hajduk Split (HVR). Množství různých jazyků, dresy a loga velkých známých klubů, klubové vlajky a klubové stany jednotlivých týmů dělaly úžasnou atmosféru turnaje.

Úvodní zápas turnaje patřil fotbalovému utkání mezi Manchester City FC a FC Spartakem Rychnov nad Kněžnou. Před zápasem se týmy dohodly na společném foto. Kluci se promíchali, prohodili pár slov v angličtině, zapózovali a vyběhli na hřiště. Zápas poutal pozornost velké části sportovního centra.

Hned v úvodu jsme měli velkou šanci skórovat, ale fantastický zásah brankáře Manchesteru zabránil gólu. Než se náš tým sehrál, dostali jsme od Manchesteru tři góly. Manchester City FC hrál fantastický fotbal bez chyb s dokonalou kombinací. Naše obrana podpořená útočníky a fantastický výkon našeho brankáře udrželi Manchester bez dalších gólů. Odehráli jsme s Manchester City FC nejlepší výsledek mezi ostatními týmy ve skupině. Ostatní soupeři Manchester City FC inkasovali větší gólovou nadílku, a to až 0:9.

Druhý zápas nás čekal hned po 15 minutách, kdy proti nám nastoupili kluci z polské akademie APN Talent Trzebnica. Byl to velice kvalitní tým a předvedli jsme velmi solidní výkon. Naši kluci si v tomto zápase vytvořili více šancí a měli jsme i více držení míče. Hráli jsme pohledný fotbal, který byl na vysoké úrovni. Bohužel jsme šance nedokázali tolik proměňovat, a proto jsme „jen“ remizovali 1:1, kdy branku vstřelil Luboš Dýčka.

Po půl hodině už na nás čekal německý tým FC Moncheim na umělé trávě. Soupeř byl velice agresivní a hrál bez větší kombinace a více se snažil hru bořit než tvořit. Bohužel německý styl našim chlapcům nesedl a prohráli jsme těsně 1:2, kdy branku vstřelil Míra Filip. Překvapilo nás, že soupeř po skončení zápasu nepřišel našim chlapcům podat ruku, což nám přišlo velice nesportovní.

 

rychnovPo hodině jsme znovu nastoupili na umělé trávě proti domácímu německému celku ASV Tiefenbroich, který mohl mít ve hře o rok starší chlapce, kteří byli většinou o hlavu větší než naši kluci. Agresivní hra do těla a umělá tráva nám velmi ztěžovala hrát naši kombinační hru. Zápas byl vyrovnaný, ale soupeř tři minuty před koncem dal rozhodující branku. Zápas jsme prohráli 0:1. Moc nás to mrzelo, protože jsme byli mnohem fotbalovější, ale soupeř využil svou fyzickou sílu v soubojích.

V posledním zápase jsme hráli proti o rok starším chlapcům týmu Eintracht Mahlsdorf, kteří byli o hlavu větší než naši kluci. Zápas jsme herně velmi dobře zvládli, soupeře k ničemu nepustili a s přehledem zvítězili 3:1 (branky Červinka 2, Široký). Konečně se k nám štěstíčko přiklonilo a naši herní převahu jsme využili. Tento zápas se nám započítal do druhého dne.

Na základě našich výsledků jsme postoupili do kvalitní „bronzové“ skupiny. Čekal nás přejezd do jiného krásného střediska Velbert. Začínali jsme hrát v neděli ráno v této skupině o 20 týmech a odehráli jsme v základní skupině 5 zápasů proti velmi rychlým a kvalitním týmům, kteří by svou úrovní hráli v ČR žákovskou ligu! Ukázala se nesmírná kvalita německého i zahraničního fotbalu, který obecně převyšuje všechny naše kategorie od dětí až po dospělé na všech úrovních!  Přesto jsme se dokázali probojovat do krásného čtvrtfinále! Už to byl fantastický výsledek, protože jako trenéři jsme viděli, že krajský přebor v celé naší republice, od Čech až po Moravu, rozhodně nemá takovou kvalitu! Výborná zkušenost!

Druhý den čekalo na kluky překvapení, a to dort – velké fotbalové hřiště FC Spartak Rychnov nad Kněžnou s marcipánovými figurkami všech hráčů v klubových dresech a jejich čísly na zádech včetně figurek obou trenérů Jiřího Šťovíčka a Luboše Dýčky. Dort byl hodně velký a hráčům i rodičům dalo hodně snažení jej sníst. Kluci snědli sami sebe nebo se snědli navzájem. Děkujeme tímto i paní cukrářce za fantastické zpestření dne. K úžasné atmosféře turnaje a hladkému průběhu přispěli velkou měrou rodiče a realizační tým, za což jim všem moc děkujeme.

Skupina hřiště Velbert

FC Spartak Rychnov – Eintracht Frankfurt 2:1 (Červinka 2).

FC Spartak Rychnov – FC Hlučín 0:2.

FC Spartak Rychnov – NEO Borne 3:1 (Široký, Červinka, Dýčka).

FC Spartak Rychnov – SSVG Velbert roč. 2006 1:0 (Koráb).

Skupinu jsme s přehledem vyhráli a postoupili do závěrečných bojů, kde bylo 8 týmů.

Ve čtvrtfinále nás čekal dánský tým Skoshoved, který jsme od začátku velmi dobře zvládli. Nepouštěli jsme soupeře k ničemu vážnějšímu a kontrolovali hru. Zápas jsme zaslouženě vyhráli 2:0, kdy branky vstřelil Daniel Šimon.

Za 30 minut jsme už nastoupili v semifinále znovu proti německému týmu Eintrach Mahlsdorf. S takovou agresivitou jsme se ještě nikdy nesetkali. Němečtí kluci hráli příliš tvrdě a zákeřně. Místo stanoveného času 15 minut se zápas prodloužil na 30 minut. Zápas byl přerušen na pár minut, aby se emoce uklidnili. Přemýšleli jsme o tom, zda zápas vůbec dohrajeme. Němečtí kluci napadali naše chlapce i mimo hru a také způsobili zranění našich dvou chlapců, kteří zápas už nedohráli! Přesto německý rozhodčí toto chování přehlížel, nebo dokonce pískal proti nám. Výsledek nakonec skončil 1:1, kdy branku vstřelil Tadeáš Červinka. Čekali nás penalty. V první sérií skončili penalty 4:4 a ve druhém kole, kde se kopali 3 penalty. Kluci jednou zaváhali, a tím jsme nepostoupili do finále!

Zápas o třetí místo nás čekal hned proti německému celku Bayern Wuppertal, kde utkání mělo velký spád na obou stranách. Zápas byl velice kvalitní a nabízel divákům hezké fotbalové akce. Když už naši kluci prohrávali 1:3, tak jsme se nadechli k velkému obratu a srovnali jsme na konečných 3:3. Branky dávali 2x Luboš Dýčka a Michal Tomas. Znovu jsme museli jít na penalty. Bohužel jsme prohráli 3:4, a tím jsme skončili na krásném 4. místě. Kluci odvedli velmi dobré výkony v tak náročné konfrontaci s jiným fotbalem, který se u nás na trávnicích nevidí!

Na zpáteční cestě domů jsme si to tradičně zpestřili skvělým moderováním trenéra Jiřího Šťovíčka (Mourinha), který udělal rozhovor se všemi hráči a odvážnými rodiči. Skvělá nálada nás provázela po celou dobu naší dlouhé cesty!

Závěrem bychom chtěli poděkovat všem, kteří nám fandí a přejí našim chlapcům to nejlepší!

Děkujeme tímto firmě TAD s.r.o. za moderní a nádherný autobus, který nás pohodlně vozil po celou dobu zájezdu a řidičům za jejich vstřícný přístup. Velké poděkování za podporu patří partnerům týmu Královéhradeckému kraji, našemu senátorovi JUDr. Miroslavu Antlovi, FC Spartaku Rychnov nad Kněžnou, Městu Rychnov nad Kněžnou, Karlu Schwarnzenbergovi, místní Generali Pojišťovně a.s., středisku GAPA, Odborům Škoda KV Auto a.s., Koupelny Syrový s.r.o., fa. Matrix s.r.o., fa. Vencl&Banha s.r.o., fa. SYNERGIC s.r.o. (drogérie TETA), ZEA Rychnovsko a.s., novinám Orlický týdeník a hlavně rodičům hráčů.

Celou dobu, od setkání na středisku GAPA až do návratu, s námi byl profesionální kameraman ČT Sport, který připravuje snímek a spoty pro vysílání v regionální a možná i v celoplošné televizi. Myslím, že se můžete těšit na krátký snímek z této mimořádné události rychnovského fotbalu.

Také díky Milošovi Červinkovi, který nám jako vždy zajistil občerstvení. Závěrem vždy to nejlepší – rádi bychom vyzdvihli toho nejdůležitějšího člověka v tomto celém projektu, který vše pečlivě naplánoval, řídil, organizoval a to do posledního detailu! Je to náš skvělý kamarád, skromný a pokorný člověk Jirka Černohous. Jířo, díky moc! Bez Tebe bychom do toho s Mourinhem nešli!

Luboš Dýčka a Jiří Šťovíček – trenéři FC Spartak Rychnov n. K.

(redakčně neupraveno)

Čtenářská diskuze