Stále lze hlasovat o Ženu regionu. Může se jí stát i mladá místostarostka Černčic

REGION – Desátý ročník soutěže Žena regionu, ve kterém se o vaše hlasy uchází zajímavé ženy z různých společenských oblastí, je v plném proudu.

Poláčková s dětmi

Markéta Poláčková s dětmi.
Foto: Archiv Markéty Poláčkové

Orlický týdeník měl příležitost vyzpovídat jednu z nejmladších finalistek soutěže, místostarostku obce Černčice u Nového Města nad Metují, učitelku Markétu Poláčkovou, která se mimo jiné věnuje ochraně přírody, vzdělávání a kultuře.

Dle pravidel soutěže ale musí úspěšnou ženu nejprve někdo z veřejnosti nominovat, a ani v případě Markéty Poláčkové tomu nebylo jinak. Do soutěže ji přihlásil její kamarád, zastupitel obce ze sousedních Bohuslavic nad Metují, politolog Milan Školník.
„Markétu Poláčkovou mám možnost sledovat již nějaký čas. Po odborné stránce mě zajímá problematika státní správy, samosprávy, ale třeba i veřejného mínění. Trend je dnes takový, že stát přenáší na malé obce čím dál více administrativní zátěže, aniž by si v Praze uvědomovali, že v takové vesnici do pěti set obyvatel většinou najdete jen neuvolněné obecní představitele, kteří vykonávají funkci pouze za odměnu a mnohdy na úkor svého volného času. Pro tak malou obec se zkrátka nevyplatí platit si úřednický aparát, který by jim zpracovával strategické dokumenty, usiloval o dotace, a ještě se stačil věnovat občanům. Vše musí zvládnout sami, chtějí-li obci ušetřit nemalé peníze. Markéta Poláčková je skvělým příkladem toho, že se to nejen dá zvládnout, ale ještě u toho být společensky aktivní a věnovat se rodině. Tím hlavním impulsem jí do soutěže přihlásit pro mě bylo to, že má zdravé a rozumné názory. Jubilejní ročník Ženy regionu představuje příležitost, kterou si z mého skromného pohledu Markéta Poláčková nepochybně zaslouží. Zároveň je to i nominace za všechny neuvolněné obecní představitele na malých obcích, jakožto ocenění jejich práce“, vysvětlil Milan Školník důvody nominace.

Markéta Poláčková je místostarostkou obce od roku 2014, mandát obhájila i v roce 2018 a již pátým rokem tak má příležitost podílet se na samosprávě její rodné vsi. Za účelem ochrany přírody se snaží zapojit všechny věkové generace. Ve volném čase založila a vede oddíl DUHA Čolci Černčice, ve kterém seznamuje s přírodou děti školou povinné. Zároveň předsedá Spolku přátel Černčic, jenž se významně podílí i na kulturním rozvoji obce.

Cestopisné přednášky, sousedské štrůdlování, Pohádkový les nebo participace na akci Ukliďme Česko jsou jen ukázkou z jejího pořadatelského repertoáru. Společenská činnost Markéty Poláčkové však přesahuje i hranice obce – je totiž spoluautorkou Toulek novoměstskou historií, které mají zvídavou formou přiblížit historii regionu těm nejmenším.

Orlický týdeník položil krajské finalistce Ženy regionu několik otázek.

Co říkáte na to, že jste se probojovala mezi deset krajských finalistek?
„Když mi volala paní ze soutěže, aby mi přečetla medailonek, začala jsem se smát, co je to za vtípek a uvažovala, kdo si ze mě dělá legraci. Žen, které by mohly být nominované, je přece tolik, v podstatě každá druhá (ne-li každá první). V dnešní uspěchané době je na nás kladen stále větší tlak být dobrými partnerkami, maminkami, přitom zvládat starat se o domácnost, chodit do práce. Každá taková žena je pro mě superhrdinkou a zaslouží uznání.“

Vedete dva spolky, jste ve vedení obce, pořádáte řadu společenských akcí pro všechny věkové kategorie a k tomu vychováváte dvě malé děti. Máte nějaký recept pro ostatní ženy, jak být společensky aktivní, a přitom zvládat rodinný život?
„Asi vás zklamu, ale žádný recept nemám. Mám to štěstí, že moje děti mají milujícího tatínka, bezvadnou babičku a dědu. Paní starostka je pro mé děti oblíbená teta, stejně tak i ostatní kolegové, kteří jsou naprosto skvělí a pracovití lidé, kterých si moc vážím. To, co dělám, by bez těchto lidí nešlo. Základem pro šťastný život je pro mě komunita, v které mé děti vyrůstají. Jediná rada, kterou bych mohla dát je obklopit se laskavými lidmi s dobrým srdcem, a zvládnete v životě úplně všechno.

Ve vašem medailonku stojí, že jako místostarostka usilujete o otevřenost a hospodárnost. Co to znamená?
„Otevřený úřad je podle mě základ dobrého fungování místní samosprávy. Po více než 10 letech jsme obnovili obecní zpravodaj. Je pro nás hodně důležité, aby lidé věděli, co se chystá. Proč se opravuje střecha, silnice nebo v jakém stavu je místní kanalizace. Dále rozvíjíme chytrou komunikaci s občany pomocí SMS, e-mailů (mobilní rozhlas). Nebojíme se zeptat, co by lidé chtěli zlepšit, zapojit je do dění. V rámci hospodárnosti jsme se rozhodli vytvořit vlastními silami Program rozvoje obce. Je to dokument, ve kterém se řeší základní otázky dalšího směřování obce, investic. V neposlední řadě je potřebný při podání žádosti o dotace z Ministerstva pro místní rozvoj. Věřím, že nám i díky tomu dopadnou některé z dotačních titulů určené pro malé obce.“

Co v dohledné době máte před sebou, ať už v čele obce anebo spolku, který vedete?
„Obecních záležitostí je celá řada, s paní starostkou a kolegy ladíme poslední přípravy projektové dokumentace na rekonstrukci obchodu a mateřské školy. Osobně se moc těším na spuštění komunitní kompostárny, kdy materiál z údržby obecních prostranství a ze zahrad poslouží na výrobu zeleného kompostu. Ten se poté využije na údržbu veřejné zeleně. S dětským oddílem DUHA Čolci se těšíme na výlet do ekocentra Krupárna v Dobrém na Rychnovsku. Na podzim plánujeme v rámci projektu České rady dětí a mládeže „72 hodin“ podpořit výsadbu ovocných stromů u nás v obci. Spolek přátel Černčic chystá parádní odpoledne plné slaných i sladkých dobrot nazvané Podzimní štrúdlování. Uvítáme každého, kdo by se k nám chtěl přijet podívat a popovídat u šálku dobré kávy.“

Čtenářská diskuze