Srny pod koly aut – střety se zvěří téměř každý den

RYCHNOVSKO -  Hlídka dopravních policistů vyjížděla v závěru roku k dopravním nehodám, při kterých se srny střetly s osobními auty.

Srny pod koly aut ViewImage (1)

Následek střetu se srnou.
Foto: Policie ČR

V prvním případě policisté z rychnovské skupiny dopravních nehod vyšetřovali událost na silnici mezi Rychnovem nad Kněžnou a Javornicí. Řidičce osobního auta značky Kia Ceed vběhla náhle z pravé strany do jízdní dráhy srna.

„Zvířeti se už žena nedokázala vyhnout. Srna po střetu odběhla do lesa, ke zranění osob nedošlo. Škoda této dopravní nehody byla vyčíslena na 20 tisíc korun,“ informovala mluvčí policie Alena Kacálková.
O den později vyjížděli sloužící policisté mezi obce  Křivice a Přepychy. Řidiči osobního auta značky Fiat na přímém úseku vyběhla v bezprostřední blízkosti vozu z příkopu srna a po střetu zůstala na místě zraněná. Škoda této dopravní nehody byla odhadnuta na 10 tisíc korun.

Dojde-li při střetu dopravního prostředku se zvířetem ke smrti zvířete, je řidič povinen nahlásit to mysliveckému hospodáři dané honitby, který přijede a označí uhynulé zvíře žlutou plombou.

„Nejjednodušší postup je ohlásit událost na linku 158. Operační důstojník na místo vyšle dopravní policii. Ta spolu s operačním důstojníkem ví, koho v těchto případech kontaktovat, aby zvíře ze silnice bezpečně odklidil.
Usmrcené či zraněné zvíře by motorista určitě neměl ze silnice odklízet. Zaprvé by mohlo být nemocné, což laik nepozná, zadruhé může poraněné zvíře člověka ošklivě zranit.

Zvíře nikdy nenakládejte do auta. Mohlo by to být později posouzeno jako trestný čin pytláctví,“ doplnila Alena Kacálková.

Statistika nehod

V uplynulém roce (do 28. prosince) policisté na Rychnovsku zadokumentovali 134 dopravních nehod – střetů se zvěří (celkem nehod 613). Je to o 21 nehod méně než za stejné časové období v roce 2017 a o 3 události více než v roce 2016.

Čtenářská diskuze