Spanilá jízda Opočno – Přeychy (setkání pamětníků cyklistiky 70. let na Opočensku)

Trio

RYCHNOVSKO - V Opočně na Kupkově náměstí proběhne v pátek 19. června neformální setkání pamětníků slavné éry opočenské cyklistiky 70. let minulého století. Více než desítka členů tehdejšího oddílu cyklistiky při TJ Spartak Opočno si připomene své úspěchy, ale i symbol, který je k tomuto sportu přivedl – absolutního vítěze Závodu míru, největšího závodu amatérů v silniční cyklistce, a rodáka ze Spů u Dobrušky Jana Smolíka, jehož otec pocházel z nedalekého Pohoří. Akce bude zároveň vzpomínkou na jednoho z hlavních iniciátorů vzniku oddílu, vášnivého cyklistu Zbyňka Urbana, který se mladým cyklistům věnoval a dovedl je na stupně vítězů.

Spanilá jízda povede po trase neuskutečněného Mistrovství ČR a SR v silniční cyklistice 2020 – okruh kritéria, které se mělo jet koncem června.

Mezi hosty budou bývalý cyklistický reprezentant Vladimír Vávra, držitel „žlutého trikotu“ Závodu míru z roku 1964 Jan Smolík, mistr republiky v silniční cyklistice František Sisr a handicapovaný triatlonista Michal Šiška.

Po 17. hodině se uskuteční spanilá jízda účastníků z Opočna do Přepych – lokalita Ve Skalách, kde se uskuteční další část programu. Setkání s účastníky charitativní akce  „Na kole dětem“ s cyklistou na vysokém kole Josefem Zimovčákem, olympijskou vítězkou v běhu na lyžích a cyklistkou Kateřinou Neumannovou, snowboardistkou Evou Samkovou a rekordmanem v běhu na 400 m Pavlem Maslákem.

Doplňkovou akcí bude fotogalerie opočenské cyklistiky na dětském hřišti TJ Sokol Opočno na Kupkově náměstí.

Cílem akce je propagace amatérského sportu a zmapování dění v cyklistice v Opočně v 70. letech minulého století.

Pořadatelem je Spolek ABAKUS ve spolupráci s obcí Přepychy, Mokré a Sedloňov v rámci projektu Rodný kraj Františka Kupky. Dále spolupracují Triclub Dobruška a SOKOL Opočno. Účast Kateřiny Neumannové, Pavla Masláka a Evy Samkové zajistil pan Drahoslav Chudoba.

 

PROGRAM SPANILÉ JÍZDY OPOČNO – PŘEPYCHY

 

11. – 20. června

Dětské hřiště TJ Sokol Opočno na Kupkově náměstí – galerie dobových fotografií – Opočno kolébkou cyklistiky.

 

19. června

17.30 Opočno Kupkovo náměstí – slavnostní setkání účastníků Spanilé jízdy za účasti Jana Smolíka, Františka Sisra, Vladimíra Vávry a Michala Šišky.

18.00 start Spanilé jízdy s cílem Lokalita ve Skalách v Přepychách.

18.30 Přepychy lokalita Ve skalách – setkání účastníků Spanilé jízdy s účastníky charitativní akce Na kole dětem – Josefem Zimovčákem, Kateřinou Neumannovou, Evou Samkovou a Pavlem Maslákem.

Čtenářská diskuze