Spanilá jízda Opočno – Přepychy startuje v pátek

sisr

 

Neformální setkání pamětníků slavné éry opočenské cyklistiky 70. let minulého století proběhne v pátek 19. června v Opočně na Kupkově náměstí.

OPOČNO – Setkání se zúčastní legenda české cyklistiky, majitel žlutého trikotu ze Závodu míru 1964, Jan Smolík, jehož otec se narodil v Pohoří.

Opočenský trojúhelník

Cyklistika v Opočně zapustila své kořeny již na konci 19. století, kdy byl založen spolek milovníků kol KMIT. Po druhé světové stála u zrodu populárního cyklistického závodu „Opočenský trojúhelník“ aktivní Tělocvičná jednota Sokol Opočno. První závod se jel v roce 1949 a v dobách největší slávy se ho zúčastnilo 136 závodníků z Opočna i širokého okolí. Byli mezi nimi i úspěšní českoslovenští reprezentanti v cyklistice. Na startu nechyběly ani ženy.

Skvělá reprezentace okresu Rychnov nad Kněžnou – Závod míru pionýrů 1972 a 1973

Setkání milovníků cyklistiky bude věnováno skvělým 70. létům opočenské mládežnické cyklistiky minulého století. Po letech se tak sejdou i členové týmů, kteří reprezentovali okres Rychnov nad Kněžnou na Závodu míru pionýrů v roce 1972 a 1973: Václav Bouz, Vladimír Vávra, Vladimír Dolek, Zdeněk Popelka a Karel Pavel. V obou ročnících skončilo mužstvo v absolutním pořadí na 2. místě. V jednotlivcích byl Dolek v roce 1972 na 3. místě, Vávra o rok později na 2. místě.

Odkaz Zbyňka Urbana

Spanilá jízda, která bude věnována na památku jejich trenéra Zbyňka Urbana, povede z Opočna do lokality Ve Skalách v Přepychách. Povede tak po trase cyklistického závodu O cenu Města Opočna, který se konal pravidelně v květnu od roku 1972.

Akci pořádá Spolek ABAKUS, obce Přepychy a Mokré, TriClub Dobruška, T. J. SOKOL Opočno. Účast paní Kateřiny Neumannové a zástupců charitativní akce Na kole dětem zajistil pan Drahoslav Chudoba.

Spanilé jízdy Opočno – Přepychy se zúčastní členové Oddílu cyklistiky při TJ Spartak Opočno v 70. letech 20. století, Jan Smolík, vítěz Závodu míru v roce 1964, František Sisr, mistr ČR v silniční cyklistice, Kateřina Neumannová, olympijská vítězka a mistryně světa v běhu na lyžích, Michal Šiška, triatlonista – handbiker.

Program Spanilé jízdy

Opočno – Kupkovo náměstí

17.30 slavnostní setkání účastníků za účasti Jana Smolíka, Františka Sisra, Vladimíra Vávry a Michala Šišky.

18.00 start Spanilé jízdy do Přepych.

Přepychy – lokalita Ve skalách

18.30 setkání účastníků Spanilé jízdy s účastníky charitativní akce Na kole dětem a Kateřinou Neumannovou.

Dětské hřiště T.J. Sokol Opočno – Kupkovo náměstí

do 20. 6. Galerie dobových fotografií – Opočno kolébkou cyklistiky.

Čtenářská diskuze