Sobotní Orlický půlmaraton zná své vítěze, nejrychlejší jsou Gräf a Kolínová

DSC_2637

ORLICKÉ HORY - Ačkoli obleva posunula start závodu Orlického půlmaratonu od Šerlichu kousek výš po trase, sobotní závody se podařilo uspořádat v plném rozsahu. Organizátoři odvedli na trasách plno práce, přesto obleva byla silnější a nedělní závody musely být bohužel zrušeny.

DSC_2972

V dopoledních hodinách se vydaly na start nejprve děti, které si v pěti kategoriích zazávodily klasicky na tratích od 500 metrů do 2 kilometrů. Závod, který byl součástí také Krajského poháru, přilákal téměř 150 mladých sportovců všech kategorií.

DSC_3027

Třicet minut po poledni se vydali na start závodníci Volkswagen Orlického půlmaratonu volně. Trasa závodu dostála kvůli oblevě a nepříznivému počasí několika změn a z dvaceti plánovaných kilometrů se zkrátila na zhruba 17 km. Nejrychleji okruh vedoucí kolem Homole zvládl ujet Jakub Gräf v čase 51:26. Na záda mu většinu trasy dýchal Petr Javůrek, který přijel se ztrátou 34 vteřin. Třetí dorazil s tříminutovou ztrátou Andrey Dianov.

DSC_3349

„Myslím si, že je dobře, že se startovalo ještě poměrně brzy. Ta teplota nad nulou dělá s tratí divy, odpoledne už by nebylo na čem jet. Ale takhle trať vypadala vzhledem k podmínkám skvěle, organizátoři odvedli velký kus práce, aby byla pro závod připravená,“ nechal se slyšet v cíli Gräf.

DSC_3436

Mezi ženami byla nejrychlejší Kristýna Kolínová, která do cíle dorazila v čase 59:11. I druhá žena VW Orlického půlmaratonu, Helena Randáková, se vešla do hodiny. Eva Stoklasová si dojela pro třetí místo s časem 1:00:11. I Kolínová si trať pochvalovala: „Já si ráno připravila svoje nejlepší lyže a když jsem cestou sem viděla, jak to vypadá se sněhem, začala jsem se o ně fakt bát. Ale pak na trati jsem byla příjemně překvapená, že to vypadalo takhle dobře.“

DSC_3544Vzhledem k předpovědi, která výrazné ochlazení ani sněžení bohužel neslibovalo, nebylo ani přes snahu organizátorů možné připravit kvalitní trasy pro nedělní závody klasickou technikou. Nedělní závody se tedy musely zrušit.