Smrt na cyklostezce

REGION – V neděli 17. března zasahovali záchranáři letečtí záchranáři ve zvýšené míře po celém kraji. Slunečné počasí o víkendu rozhodně neznamenalo pro krajské zdravotnické záchranáře odpočinkovou směnu. Napilno měli už od pátku, kdy mimo jiné vrtulník LZS vypomáhal středočeským kolegům u vážné dopravní nehody u Čáslav, kde 87letý řidič osobního auta po střetu s kamionem utrpěl závažná zranění, kterým bohužel podlehl ještě před příletem vrtulníku. Rušná byla i sobota a zejména neděle, kdy záchranáři resuscitovali několik lidí, a to nejen u dopravních nehod.

záchrana osoby Rychnov

Ilustrační foto.

„Krátce po poledni museli záchranáři resuscitovat dalšího muže, který byl náhodnými svědky nalezen vedle kola na cyklostezce nedaleko Nového Města nad Metují. O obnovu srdeční činnosti 83letého nemocného se téměř čtyřicet minut pokoušeli královéhradečtí letečtí záchranáři spolu s posádkami RZP a RV z náchodské základny. Přes jejich veškeré úsilí s využitím dostupných léků a přístrojů se jim ale nepodařilo obnovit spontánní srdeční činnost a zasahující lékař musel resuscitaci ukončit jako neúspěšnou,“ sdělil mluvčí záchranářů Ivo Novák.

Téměř ihned po návratu na základnu startoval vrtulník LZS opět. Tentokrát vzlétl k nahlášenému střetu osobního auta a motocyklu do obce Kocbeře, spolu s ním na místo spěchala rovněž posádka RZP s lékařem ze základny v Jaroměři. Zdravotníci na místě zjistili, že třiatřicetiletý řidič motocyklu utrpěl při čelním střetu vážná mnohočetná poranění a ihned zahájili rozšířenou resuscitaci. Ta ale nevedla k obnovení krevního oběhu zraněného, proto zasahující lékař musel konstatovat mužovo úmrtí. Při nehodě utrpěla těžké zranění rovněž 76letá řidička osobního auta, která byla letecky transportována do traumacentra v Hradci Králové.

Již v průběhu předávání zraněné v nemocnici, obdrželi letečtí záchranáři výzvu k dalšímu zásahu u 75leté ženy v Červeném Kostelci, u které probíhala laická resuscitace pro zástavu srdce. Krátce po příletu na místo ale zasahující lékař musel resuscitaci ukončit pro závažnost zdravotního stavu postižené.

„U všech popsaných případů zástavy srdce, u kterých krajští záchranáři v průběhu víkendu zasahovali, byli na místě také first respondeři z řad PČR, SDH nebo MěP s automatizovaným externím defibrilátorem, kteří účinně prováděli základní resuscitaci před příjezdem výjezdové skupiny ZZS. Jejich rychlý zásah zvyšuje šanci na přežití nemocných se srdeční zástavou,“ dodal Ivo Novák.

Čtenářská diskuze