Slovo o slavném neurochirurgovi

RYCHNOV N. K. – Minulý pátek měl 110. výročí narození světově proslulý zakladatel československé neurochirurgie a přednosta neurologické kliniky Fakulty všeobecného lékařství Univerzity Karlovy v Praze Zdeňek Kunc (1908 – 1985), který měl vazby na Rychnov nad Kněžnou (Kuncovi měli rohovou vilku v rychnovské ulici U Stadionu). Ze všeobecně známých byla Kuncova úspěšná operace letušky Vesny Vulovičové (1950 – 2016) po atentátu na jugoslávské letadlo.

Kunc

Kdo si nevzpomíná, připomeňme fakta: Letoun DC 9 v lednu 1972 vybuchl ve výšce 10 050 metrů nad Srbskou Kamenicí v severních Čechách, letuška padala na zem uvnitř ocasního dílu letadla, utrpěla mnohočetné zlomeniny a 27 dní byla v kómatu. Během pádu utrpěla frakturu lebky, měla zlomené obě nohy, tři obratle, v důsledku toho ochrnula od pasu dolů, postihla ji i řada vnějších a vnitřních zranění. Po několika náročných operacích se jí vrátil cit do nohou a začala znovu chodit. Vesnino vyléčení bylo považováno za velký úspěch československého zdravotnictví.

Zdeněk Kunc byl předlohou hlavního hrdiny filmu režiséra Jiřího Svobody Skalpel prosím z roku 1985, který vznikl na motivy stejnojmenné knihy Valji Stýblové.

Josef Krám

Čtenářská diskuze