slovem a obrazem: Výrobu hokejek v rychnovské firmě zastavil Únor 1948

V předminulém vydání jsem sice uveřejnil sloupek na hokejové téma, ale přidám ještě jeden příspěvek, který je v lecčems aktuální…V archivu jsem „natrefil“ na videozáznam pořízený pro RTV před devíti roky. Tehdy jsme hovořili s bývalým místostarostou Rychnova Jaroslavem Kosem, synovcem Oldřicha Šklíby, výrobcem hokejek pro legendární čs. národní mužstvo. V dílně rychnovského koláře však vznikaly i další obdivuhodné výrobky, z nichž některé byly i patentované.

a-hokejka

a-hokejka

Mezi hokejky patří i brankářská hůl, s níž na MS v roce 1949 ve Stockholmu chytal legendární Boža Modrý. Ta byla také dlouhodobě zapůjčena do hokejové síně slávy při příležitosti 100. výročí založení Českého svazu hokeje. Historicky cenný exponát, na kterém jsou podpisy našich úspěšných reprezentantů, si vyžádal Augustin Bubník, tehdy správce síně slávy a průvodce v ní. Brankářskou hůl do „hokejového muzea“ dovezl pan Kos osobně a pochopitelně se s legendou našeho hokeje nechal zvěčnit.

a-hokejka

Pan Kos, který se pečlivě stará o pozůstalost po svém strýci, ukázal na kameru také tenisovou raketu, se kterou hrával slavný český tenista Karel Koželuh (např. v roce 1925 se stal i profesionálním mistrem světa). Model rakety zn. Technosport obdivovali na předváděcí akci i australští tenisté a výrobek prohlásili za „prvotřídní“.

a-hokejka

Rovněž dalším výrobkům Oldřicha Šklíby se dostalo mezinárodního ocenění. O všestrannosti výroby hovoří i to, že v rychnovské dílně vznikaly například také maringotky pro cirkus Kludský či Medrano.

Ještě se ale vrátím k úspěšné se vyvíjející se výrobě hokejek. V archivních dokumentech lze najít i objednávku z Kanady na 1000 hokejových holí. Bohužel obchod se však již neuskutečnil. Přišel Únor 1948, který způsobil brzký zánik rychnovské firmy. A československá reprezentace, která s hokejkami z dílny pana Šklíby vyhrála světový titul, byla místo slov chvály uvržena na léta do komunistického žaláře…

a-hokejka

Čtenářská diskuze