slovem a obrazem: O „Baťovi z Orlických hor“

V minulém vydání přinesl OT článek o Janu Kopeckém, který získal již desátý Zlatý volant. A právě tato zpráva mě inspirovala k fotosloupku o „Baťovi z Orlických hor“. Tak totiž bývalý rychnovský starosta František Bartoš nazval zakladatele první soukromé počítačové firmy na Rychnovsku. Jmenoval se Jiří Boš a název jeho společnosti zněl BOŠWARE STAR computer GmbH. A právě tato firma mimo jiných aktivit sponzorovala Josefa Kopeckého, otce výše zmíněného vynikajícího rallyového jezdce. Starší z Kopeckých rovněž úspěšně reprezentoval náš region v republikových i zahraničních závodech automobilů do vrchu. Stal se i mistrem Evropy. Jeho fotku nemám, ale v archivu jsem našel snímek jeho sportovního vozu Suzuki Swift.

B 1

Jak vidno, vedle reklamy velkých firem nechyběl ani titul Listů Podorlicka. Ne že bychom si mohli tehdy dovolit sponzorovat špičkového borce, na skle závodního vozu jsme se ocitli díky spolupráci s firmou Bošware. Měli jsme totiž společné sídlo v „Kremlu“ (dnes Společenské centrum). Abych to upřesnil: my jsme měli v pronájmu jednu místnůstku, společnost Bošware si velkoryse pronajala část pravého křídla budovy bývalého OV KSČ.

B 2

V jedné z místností byla učebna s deseti počítači o kapacitě 16 bitů (nejde o překlep!), jeden měl dokonce 32 bitů. Dnešní generace i při pohledu na objemné monitory kroutí nevěřícně hlavou, ale tenhle počítačový pravěk byl pro naši generaci naopak sci-fi novověk. Prvními účastníky týdenního školení v roce 1990 se staly i pracovnice PBH Kostelec Jitka Filipů a Marta Prossová (na snímku). Měl jsem možnost rovněž se zúčastnit kurzu, ale musím přiznat, že jsem pobral sotva tak základy ovládání MS-DOS a psaní v T602. Pro zajímavost – týdenní školení stálo kolem dvou tisíc korun československých. Dnes by to bylo za pakatel, ale tehdy skoro za celý plat.

B3

Já jsem kurz ale absolvoval bezplatně – jak už jsem zmínil díky vzájemně prospěšné spolupráci se zakladatelem společnosti Jiřím Bošem (na snímku s logem firmy). My jsme totiž mediálně seznamovali veřejnost se záměry a obchodní politikou firmy. V jednom z rozhovorů nám Jiří Boš řekl: „Dali jsme si do vínku poskytovat v Rychnově komplexní služby v oblasti výpočetní techniky, a to na světové úrovni.“

Byla to vskutku velkorysá vize, zůstalo však jen u ní. Společnost se už za pět let od svého vzniku ocitla v likvidaci. Proč? To mi není známo, ale s nadsázkou lze říci, že rodák z Olešnice v Orlických horách skončil jak „Baťa s dřevákama“. Aspoň tak praví české úsloví…

Čtenářská diskuze