Slavnostní otevření výcvikového polygonu ZZS KHK

KRAJ – V úterý 10. prosince slavnostně převezme ZZS KHK od zástupců kraje nový výcvikový polygon v areálu letecké záchranné služby ve Fakultní nemocnici Hradec Králové.

Areál je složen z několika modulů, které představují neobvyklé a složité prostory, ve kterých musí naše posádky zasahovat.

„Jedná se například o stísněné interiéry bytových jader, vysoké konstrukce a lešení nebo naopak kanalizační šachtu. Nechybí ani unikátní simulátor vyprošťování zraněných při dopravních nehodách, který se umí otočit na bok či na střechu. Umožní tak záchranářům trénovat pomoc zraněným i v takovýchto složitých podmínkách. Polygon obsahuje také  simulátor jízdy vozidla s právem přednostní jízdy v extrémních podmínkách. Veškerá činnost cvičících posádek probíhá pod audiovizuální kontrolou se zpětnou vazbou, takže instruktor kontroluje, případně usměrňuje práci záchranářů z vedlejší místnosti,“ popsal mluvčí záchranářů Ivo Novák.

Ve venkovním prostoru je instalován trenažér pro výcvik speciálních leteckých činností. Posádky vrtulníku LZS si tak mohou natrénovat například evakuaci lidí při povodních ze střechy či balkónu. Dále je zde také kabina nákladního automobilu a dokonce i autobus k nácviku nehody s větším počtem zraněných.

Čtenářská diskuze
Tags: ,