Slavnosti v Neratově nabídnou duchovno i kulturní program

NERATOV – Tradiční slavnost spojí duchovní i kulturní program.

pouť2 (1)

Poutní slavnosti se konají pod majestátní budovou opraveného neratovského kostela.
Foto: Archiv Neratov

Tradiční Neratovské poutní slavnosti se uskuteční od 10. do 15. srpna. Podle pořadatelů sahá začátek jejich konání do 18. století. Po druhé světové válce byly přerušeny a obnoveny byly opět v roce 1990. Od tohoto roku se konají nepřetržitě. Svým programem navazují na mohutné poutě pořádané v minulosti. Letošní program slavností bude bohatý, ostatně jako vždy. Podrobný program si zájemci mohou přečíst na webu https://www.neratov.cz/copy-of-plakat-koncert-sboru. Pod sobotním termínem (11. srpna) jsou tu vypsány také informace o svozových místech pro pěší procesí, které se vydá na desetikilometrovou trasu z Rokytnice do Neratova. Týž den večer od 19 hodin zahraje v místním kostele Nanebevzetí Panny Marie královéhradecká filharmonie vedená oblíbeným dirigentem A. S. Weiserem.

Jak to vidí samotní filharmonikové?

„Sobotní vystupování královéhradecké filharmonie lze považovat za tradici, v níž chceme nadále pokračovat. Letos se podařilo pozvat k umělecké spolupráci s filharmoniky pana profesora Ivana Klánského, jednoho z nejvýznamnějších současných českých pianistů,“ řekla za pořadatele Barbora Cedidlová.

„Filharmonie Hradec Králové vystupuje na Neratovských poutních slavnostech každoročně od roku 2010, letos tedy podeváté. Orchestr zde bude tentokrát účinkovat ve čtyřicetičlenném složení. Na programu je Mozartova Symfonie č. 41 C dur – „Jupiter“ a Chopinův Klavírní koncert č. 2 f moll. Při výběru programu je zohledňováno jednak složení orchestru, jehož obsazení je voleno vzhledem k velikosti pódia v místě koncertu. Dalším důležitým kritériem, k němuž dramaturgie přihlíží, je místní „genius loci“. Výběr skladby musí být pečlivě volený zvláště na takovém duchovním místě, jakým neratovský kostel je,“ řekl tiskový mluvčí Filharmonie Hradec Králové Alois Neruda.

Výběr z programu

Cílem letošních poutních slavností je mimo jiné představit poutníkům činnost Sdružení Neratov, připomenout osmdesáté páté výročí narození první manželky československého a později českého prezidenta po roce 1989 paní Olgy Havlové vysazením stromu, potěšit návštěvníky řadou kulturních vystoupení, jarmarkem, umožnit společná setkání a posezení u neratovského piva.

Organizátoři očekávají rovněž hojnou účast návštěvníků z Polska, s nimiž je spojují společné projekty.

Čtenářská diskuze
Tags: ,