Skvělý úspěch studenta na fyzikální olympiádě

RYCHNOV N. K./HRADEC KRÁLOVÉ – Další z četných úspěchů rychnovského gymnázia si připsal student Michal Jireš.

IMG_5332 (2)

Snímek z předávání ocenění mladým fyzikům.
Foto: Archiv ČEZ

Padesát nejnadanějších středoškoláků bojovalo v Hradci Králové od posledního únorového úterý do pátku 1. března o medaile v rámci jubilejního 60. ročníku Fyzikální olympiády. Úspěch si připsal i Michal Jireš z gymnázia v Rychnově. Jak to všechno dopadlo, to se účastníci dozvěděli na pátečním slavnostním vyhlášení výsledků, které proběhlo v aule Univerzity Hradec Králové.

Fyzikáři měli nabitý program

„Na třetím místě se umístil Jindřich Jelínek z Gymnázia v Olomouci, druhé místo získal Michal Jireš z Gymnázia F. M. Pelcla v Rychnově nad Kněžnou a první příčku vybojoval Josef Minařík z Gymnázia na tř. Kpt. Jaroše v Brně. Skupina ČEZ prvním třem soutěžícím závěrečného kola věnovala šek v hodnotě 10 000 korun na pomůcky pro studium v některém z technických oborů. Školy, jejichž žáci se olympiád účastní, zároveň mohou soutěžit o příspěvek 200 000 korun na Oranžovou učebnu pro matematiku či fyziku, který věnuje Nadace ČEZ,“ uvedla mluvčí ČEZu Šárka Lapáčková Beránková.

Do Hradce se prestižní akce vrátila po čtrnácti letech. Záštitu nad jubilejním ročníkem převzal primátor Alexandr Hrabálek, náměstkyně hejtmana Martina Berdychová, rektor Univerzity Hradce Králové Kamil Kuča a děkan Přírodovědecké fakulty UHK Pavel Trojovský.

„Za 60 let své historie dokázala Fyzikální olympiáda nalézt a pomoci vychovat celou řadu talentů, z nichž se později někteří stali velmi slavnými vědci. Většina z nich vzpomíná na olympiádu v dobrém. Ti nejúspěšnější řešitelé pak skutečně profesně u fyziky nebo příbuzných oborů zůstávají,“ řekl předseda Ústřední komise Fyzikální olympiády Jan Kříž z Přírodovědecké fakulty Univerzity Hradec Králové.

Studenti se ale nezajímali jen o fyziku. Během čtyř dnů v Hradci stačili poznat město, navštívit několik fyzikálních laboratoří a pracovišť, ale i zasportovat si. Fyzika však přece jen zůstala tou hlavní náplní již jubilejní šedesáté Fyzikální olympiády.

„Kromě náročných úloh, s jejichž řešením by měla práci i řada učitelů, čekal mladé fyziky i bohatý doprovodný program. Přichystaná byla například návštěva laboratoří Katedry fyziky, ale i biologie a chemie Přírodovědecké fakulty UHK, vybavených supermoderními přístroji, jako je skenovací elektronový mikroskop, Ramanův mikrospektrometr, mikroskop atomových sil nebo třeba difúzní mlžná komora. Poslechli si zajímavé přednášky z kosmologie a podívali se na zajímavé experimenty s elektřinou a magnetismem. Na programu nechyběla ani možnost kulturního či sportovního vyžití. Hlavní náplní ale samozřejmě zůstává fyzika. Zatímco teoretické příklady účastníci počítali v prostorách Gymnázia Boženy Němcové, na experimentální část se přesunuli na Přírodovědeckou fakultu Univerzity HK,“ vysvětlila Šárka Lapáčková Beránková.

Vzhůru do Izraele

Vítězové kromě věcných a finančních cen dostanou možnost reprezentovat Českou republiku na Mezinárodní fyzikální olympiádě v izraelském Tel Avivu, která proběhne letos v červenci. Ani v mezinárodní konkurenci se totiž čeští studenti neztratí. Loni z Lisabonu dovezli jednu stříbrnou a dvě bronzové medaile.

„Fyzikální olympiády mají v Česku tradici. V roce 1959 přišel s jejich myšlenkou profesor Rostislav Košťál z VÚT v Brně. O osm let později stál společně s kolegy z Polska a Maďarska rovněž u založení Mezinárodní fyzikální olympiády.

Společnost ČEZ je partnerem matematických a fyzikálních olympiád od roku 2010. Partnerství představuje především finanční podporu, která umožňuje kvalitnější organizaci soutěže, všeobecnou podporu koordinátorů a dosažení větší motivace soutěžících. Podpoře technického vzdělávání se ČEZ věnuje již od roku 1992,“ doplnila Šárka Lapáčková Beránková. V rámci svého vzdělávacího programu Svět energie připravuje ČEZ studijní materiály pro všechny typy škol, zapojuje své odborníky do výuky na vysokých školách či vzdělává středoškolské učitele jak zajímavě a poutavě učit fyziku.

Čtenářská diskuze