Skleničky plné vína aneb vinobraní na Kuksu

KUKS – Prázdninám již odzvonilo a poslední letní dny připomínají už spíše podzim.

21682448_10208290809947840_1848459201_o

Milovníci vína v barokní perle východních Čech.
Foto: Tereza Vacková

 

Pro mnohé období znovu nastávajících povinností. Jak si tento čas alespoň trochu zpříjemnit? Není snad lepší způsob než-li vinobraní. Hospital Kuks nám uplynulý víkend nabídl tradiční oslavu vína v krásných prostorách.

Areál Kuksu se letos již po jedenácté v řadě zaplnil spoustou dobře naladěných lidí, dobrým jídlem a hlavně stánky vinařů, kteří přijeli ukázat své výtečné moky. Nadto byl pro návštěvníky připraven doprovodný hudební program. Tento rok se na pódiu, přímo na nádvoří Hospitalu, vystřídalo hned několik kapel. Za zmínku stojí předně Vypsaná Fixa, která všem přítomným vykouzlila úsměv na tváři a navodila příjemnou atmosféru. Nebála se vtipkování, ani spolupráce s posluchači. Ti jim to oplatili bujarým potleskem a dokonce si ještě vyprosili dva přídavky od této oblíbené české kapely. Pro nejmenší vystoupilo hudební uskupení Maxíci nebo Plán B. Až z Boskovic dorazila folková kapela Trní na větvi.

Víno za žetony

V zahradách byly stánky výhradně s vínem, které bylo možné směnit za žetony. Byli zde také vinaři z blízkého okolí, ale i ze vzdálenějších krajů. Za zmínku rozhodně stojí víno z Velkých Pavlovic nebo Strážnic. Několik vinařů bylo i z Hradce Králové, ti potvrdili, že víno není výsadou moravských krajů. Po utracení zakoupených žetonů si lidé mohli zajít k vinným lázním, kde se nalévalo víno zadarmo a každou hodinu se měnila odrůda vín. U tohoto stánku byla pochopitelně největší fronta, někteří od něj pro jistotu ani neodcházeli.

Fronty pak nebyly jen u stánků s vínem. I tentokrát se návštěvníkům nabízel velký výběr pokrmů, k zakoupení byly jak klobásy a langoše, tak i halušky nebo nudle. A kdo chtěl mlsat, zašel si na čerstvou palačinku.

Schodiště bez vína

Pro všechny bylo velký zklamáním, že tento rok se bohužel víno nenateklo do skleniček po zámeckém kaskádovém schodišti. Pořadatelé jako důvod uvedli, že přírodní prameny, které tímto schodištěm protékaly, vyschly.

Mech by totiž veškeré víno nasákl, a to by pak nezbylo na milovníky vína.

„Letos jsem tu podruhé a moc se mi to tu líbí. Musím vyzdvihnout hlavně burčák, na kterém si zde pochutnám snad nejvíce. Trochu mě ale mrzí, že víno neteklo proudem po schodišti. Na druhou stranu jsem se stejně k pramenu přes velké množství nedostala. Alespoň to byla hezká podívaná,“ říká návštěvnice Zuzana.

Celá tato sláva skončila v šest hodin. Spousta lidí zvolila jako dopravní prostředek vlaky, které byly na tento den posíleny speciálně.

TEREZA VACKOVÁ

Čtenářská diskuze