Šestnáct nových myslivců

RYCHNOV N. K. – Kdo se chce stát myslivcem a ucházet se o první lovecký lístek, musí úspěšně zvládnout zkoušky z myslivosti.

známky2 158

Uchazeč o první lovecký lístek Jan Voborník při prokazování znalostí z myslivecké zoologie. Zkoušejícím byl Jan Černý.
Foto: Ludvík Uhlíř

Načerpat znalosti umožňuje Okresní myslivecký spolek v Rychnově nad Kněžnou, který každoročně pořádá v únoru a březnu kurz pro adepty. Jak si účastníci osvojili látku, to prokazují poslední březnovou sobotu. Neověřují se jen teoretické znalosti, adepti absolvují roční praxi v honitbě, na střelnici také prokazují bezpečné zacházení se zbraní.

Nejinak tomu bylo letos. Před zkušební senát předstoupilo v Liberku osmnáct účastníků, z toho tři byly adeptky. Prokazovali znalosti z předmětů Historie a vývoj myslivosti, Předpisy o myslivosti, Myslivecká zoologie, Péče o zvěř, Myslivecká kynologie, Lovecké střelectví a Lovectví.

Jak si uchazeči vedli? Devět prospělo, sedm prospělo s vyznamenáním, dva mají umožněno složit počátkem května opravnou zkoušku. Nejúspěšnější byli Hana Pařilová a Pavel Pařil – oba měli shodné výsledky u všech předmětů (není známo, že by už někdy zvládli zkoušky z myslivosti manželé), a oba byli předsedou zkušebního senátu Josefem Novákem pasováni na myslivce a složili slib do rukou místopředsedy rychnovského OMS Petra Bárty.

Ludvík Uhlíř

Čtenářská diskuze