Seniory pomůže chránit chytrý náramek

MĚLČANY – V místní části Dobrušky v Mělčanech vzniklo centrum Anděl na drátě, které na dálku bdí nad starými osamělými lidmi. Seniorům k tomu stačí elektronické zařízení s tlačítkem a 65 „andělů strážných“ připravených nonstop pomoci.

An elderly woman looks sadly out the window.

Každý může jednou Anděla na drátě potřebovat.
Foto: Archiv Petra Lindra

Takzvaní andělé strážní sídlí v asistenčním centru v bývalé mělčanské fabrice a bdí nad českými seniory nejen z našeho regionu, ale mají klienty po celé republice. Osamělých seniorů žijících samostatně v domácnosti je v České republice prý zhruba 500 tisíc, takže síť pečovatelských služeb nemá zdaleka šanci všechny pokrýt.

Ze zmíněných 65 „andělů“ je 55 zdravotně postižených, dohledové centrum je totiž chráněnou dílnou.

Projekt Anděl na drátě rozjel jeho zakladatel Petr Lindr poté, co jeho špatně pohyblivá maminka upadla doma v bytě a den ležela bez pomoci na zemi. Podobné traumatizující chvíle pak denně zažívá řada seniorů. Přitom se může jednat o okamžik, který dotyčnému nenávratně změní život.

Včasné dovolání pomoci

„Přestože si maminka nic nezlomila, byla potlučená a podchlazená a do domácího prostředí se už nikdy nevrátila. Domnívám se, že by bývalo stačilo včas se dovolat pomoci a mohla na tom být lépe. Telefonuji jí denně a ona upadla asi deset minut po mém telefonátu. Druhý den jsem se jí už nemohl dovolat. Ten pocit beznaděje, když jste někde daleko a nevíte, co se děje, je hrozný,“ vysvětlil Petr Lindr.

Ten již dříve provozoval chráněnou dílnu, která obsluhovala zákaznické linky pro klientské firmy. Od září dílna své služby rozšířila o Anděla na drátě. Projekt na dálku pečuje o seniory – pomocí jednoho náramku či hodinek s tlačítkem. Zařízení dovede fungovat jako mobil, ale také ohlídá, zda dotyčný nespadl či neopustil koridor, v němž se má pohybovat. Anděl na drátě také seniorovi připomene, že si má vzít léky, nebo mu poradí v nenadálých situacích. A třeba si s ním jen tak popovídá.

Pomoc přivoláte jediným stiskem tlačítka.

Dohledové centrum fungující non stop bude například v případě náhlého pádu seniora zalarmované nejen stisknutím tlačítka, přístroj vyšle signál už při prudkém otřesu.

Pomocí náramku je senior na dálku hlídán. Anděl na drátě totiž zná jeho rituály a pozná, když se děje něco mimořádného. Ve spolupráci s rodinou udělá centrum komplexní šetření a zmapuje jeho každodenní režim.

Lze nastavit určitou oblast

„Na zařízení se dá nastavit oblast, kde se dotyčný pohybuje. Když se ocitne mimo tuto zónu, náramek nás zalarmuje. To se nám stalo například u seniora trpícího Alzheimerovou nemocí, jenž se nevrátil z vycházky domů. Hned jsme zavolali jeho synovi, řekli mu, kde se nachází, a syn si tatínka vyzvedl,“ řekl zakladatel projektu Petr Lindr.

Jeho centrum asistenční péče poskytuje sociální poradenství (ohledně příspěvků na péči) a pomáhá starým lidem řešit problémy s chodem domácnosti a sjednávat řemeslníky. Řeší i problémy s podomními obchodníky, jejichž terčem senioři často jsou.

Několikrát takto zachránili klienty, kteří volali, že na ně zazvonili takzvaní šmejdi, a že nevědí, co mají dělat.

Na náramek se lze dovolat a jde z něho též volat, vejde se do něj dvanáct kontaktů. Protože někteří senioři již nezvládají listovat adresářem mobilu nebo zvolit číslo na náramku, stačí se opět spojit s centrem v Mělčanech u Dobrušky. Jeho zaměstnankyně mají poznamenané telefony na nejbližší rodinu a přátele.

V případě Anděla na drátě senioři vědí, že volání mají v rámci každoměsíčního paušálu a že nic navíc neplatí.

Služba Anděl na drátě stojí 450 korun měsíčně, nutností je počáteční investice – SOS náramek (hodinky) nebo SOS přívěsek chytrá krabička) s nabíjecím stojánkem vše v ceně cca 2580 korun.

Největším problémem projektu jsou peníze. Placeným paušálem se pokryje sotva polovina služeb, takže provozovatel Anděla na drátě vítá sebemenší podporu či zakoupení služby od firem či jednotlivců.

„V měsíci říjnu a listopadu probíhá akce Anděl pro seniora – pestrý podzim, v rámci které můžete službu pořídit za zvýhodněných podmínek. Službu můžete poskytnout i formou dárkového poukazu,“ doplnil Petr Lindr.

Čtenářská diskuze