Seminář japonského bojového umění opět v Českém Meziříčí

Účastníci semináře.    Foto: Dagmar Honsnejmanová.

Účastníci semináře. Foto: Dagmar Honsnejmanová.

 

Na konci července 2020 se po delší pauze opět konal v Českém Meziříčí seminář japonského bojového umění džódó.

DAGMAR HONSNEJMANOVÁ

ČESKÉ MEZIŘÍČÍ - Džódó (vznik Japonsko, začátek 17. století) je cesta hole. Velkou roli při cvičení hraje etika a morální vlastnosti cvičenců. Cvičí se v páru. Znalost etik je velmi důležitá a souvisí s tradicí tohoto bojového umění. Zahrnuje etiku strojení, pozdravů, chování v dódžó (prostor pro cvičení či meditaci) a při zápase, učí respektu a uctivosti k sensejovi (učiteli) a ostatním cvičencům i soupeřům při zápase.

Zbraní při džódó je tyč (džó) vyrobená z japonského červeného/bílého dubu. Délka tyče je 128 cm, průměr 2,4 cm. Výhodou tyče oproti meči je její délka (je delší nežli průměrný meč), má možnost použití obou konců, je schopná meč ohnout nebo přerazit a přitom mečem je téměř nemožné hůl přeseknout.

 

Michal Kolísek a Pavel Tomeš.       Foto: Dagmar Honsnejmanová.

Michal Kolísek a Pavel Tomeš. Foto: Dagmar Honsnejmanová.

 

Účastníci semináře

Garant, organizátor a učitel semináře: PAVEL TOMEŠ (Nozomi Dojo Hradec Králové) – věnuje se džódo (3. dan džódó) a iaidó (4. dan iaidó).

Mistr Polska v džódó 2016, 2017, v roce 2018 – 2. místo.

2016 – mistrovství Evropy – Magglingen, Švýcarsko – 3. místo v džódó, kat. Mudan.

2017 – mistrovství Evropy – Heidelberg, Německo – 3. místo v džódó, kat. 1. dan.

Akreditace: III. trenérská třída iaidó a džódó.

Senpaj iaidó, džódó a je vedoucím české reprezentace džódó.

 

Foto: Dagmar Honsnejmanová.

Foto: Dagmar Honsnejmanová.

 

Z Vyškova přicestovali: druhý učitel semináře Michal Kolísek (Shinbukan Vyškov) – 3. dan džódó, a Radka Kotyzová. Z Plzně Tomáš Hoffmann a za Nozomi Hradec Králové to byli Jarmila Rybová, Jiří Černý a Anna Žemličková.

Dvoudenní seminář byl nabitý cvičením, pilováním techniky boje s mečem a holí. Sešla se opět skvělá parta nadšenců tohoto sportovního umění.

Sportovní oddíl Nozomi Dojo Hradec Králové v letošním roce oslaví již 25 let sportovní činnosti. Jeho členové prezentovali Českou republiku na mnoha domácích i mezinárodních soutěžích a přivezli spoustu medailí, jak z džódó, tak z iaidó a kendó.

 

Pavel Tomeš.   Foto: Dagmar Honsnejmanová.

Pavel Tomeš. Foto: Dagmar Honsnejmanová.

 

Zájemci o cvičení japonského bojového umění džódó, iaidó a kendó, a také děti od 7 let, se mohou přijít podívat 7. září na ukázkový trénink. Akce se koná v malé tělocvičně SPŠ stavební na Pospíšilově třídě v Hradci Králové. Návštěvníci se seznámí s principy jednotlivých bojových umění, s aktivitami oddílu a uvidí zkrácený trénink techniky s mečem a spoustu dalších věcí. Podrobné informace a kontakty najdete na www.nozomi.cz.

Čtenářská diskuze