Šediváčkův long nabídl po jedenácti letech závod na 300 km

ORLICKÉ HORY – Slavné závody psích spřežení zakončily v Orlických horách svůj XXII. ročník.

_DSC5548_DxO

Foto: Jiří Plíštil

V Deštném v Orlických horách už štěkot psů utichl. Ale během minulého týdne si ho místní užili více než dost. Od úterka do soboty se zde totiž konal již XXII. ročník jednoho z nejnáročnějších závodů psích spřežení v Evropě – Šediváčkův long.

Letošní ročník byl výjimečný tím, že se po dlouhých jedenácti letech jel závod na 300 kilometrů. Kvůli tomu museli někteří musheři „do stopy“ již v úterý pozdě odpoledne. Startu předcházelo slavnostní zahájení, na kterém nechyběli ani účastníci z devíti evropských států včetně Marca van de Vena z Holandska. Ten do Orlických hor přijel již popatnácté a s sebou přivezl 14 sibiřských husky. Na 300 km dlouhý závod vyrazila mimo klasických psích spřežení ještě řada bikerů, a dokonce i jeden chodec.

_DSC5570_DxO

Páteční etapa byla již tradičně zakončena nočním bivakem u Zámečku v Pádolí. V sobotu ráno se pak pokračovalo do cíle, kde mohli čeští závodníci zvolit nového českého prezidenta. V 15 hodin pak následovalo slavnostní vyhlášení vítězů.

Vítězem závodu na 300 km se stal Roman Habásko, za ním dojel Němec Holger Brotzmann a třetí skončil Christoph Brunner z Itálie. Z žen se nejlépe umístila hned pod stupni vítězů na čtvrtém místě Jana Holá.

_DSC5598_DxO

Čtenářská diskuze