Safari Park od kraje obdrží 13 milionů korun na pokrytí ztrát

KRAJ – Radní Královéhradeckého kraje schválili poskytnutí 13,43 milionu korun pro Safari Park ve Dvoře Králové nad Labem jako kompenzaci ztrát příjmů v důsledku opatření proti šíření koronaviru. Finanční podporu musí ještě schválit krajští zastupitelé 22. června.

P1470595

Ilustrační foto: Irena Voříšková

„Vyhlášený nouzový stav výrazně oslabil rozsah aktivit dvorské zoo, které se zákonitě promítly do jejího hospodaření. Safari Park Dvůr Králové dosahuje dlouhodobě samofinancovatelnosti okolo 70 procent, což je u těchto zařízení mimořádně dobrý výsledek. Rozsah aktivit zoologické zahrady je pro celý region jedinečný a svým posláním a činností naplňuje službu obecného zájmu v souladu s právem Evropských společenství,“ sdělil radní Královéhradeckého kraje pro oblast vodního hospodářství, životního prostředí a zemědělství Karel Klíma.

Safari Park Dvůr Králové je příspěvkovou organizací Královéhradeckého kraje. Tu kraj finančně podporuje roční vyrovnávací platbou na základě závazku veřejné služby. V letošním roce kraj zoologické zahradě takto poslal už 61 milionů korun.

Královédvorská zoologická zahrada vznikla v roce 1946. O necelých 20 let později v jejím čele stanul lesník, přírodovědec a cestovatel Josef Vágner. S cílem odlišit se od jiných českých i evropských zoologických zahrad prosadil unikátní specializaci na Afriku. Jeho největším snem bylo vybudovat safari podobné těm, které poznal na svých návštěvách Afriky. V letech 1967–1975 zorganizoval devět velkých expedic do Afriky a Asie, odkud přímo pro dvorskou zahradu získal téměř dva tisíce zvířat.

V současném Safari Parku je veřejnosti přístupné safari mezi volně se pohybujícími stády zvířat a jediné lví safari ve střední Evropě. Ročně do dvorské zoo zamíří přes půl milionu návštěvníků.

Čtenářská diskuze