Rychnovští kriminalisté vyšetřují statisícové podvody

RYCHNOVSKO - Specialisté z rychnovského oddělení hospodářské kriminality zabývající se podvody přes internet vyšetřují několik případů, kdy si kupující chtěl koupit motorové vozidlo, to ale stejně jako investované peníze nikdy nespatřil.

internet-1593384_1920

Foto: pixabay.com

Podvodné jednání prodávajících je obdobné, poměrně časté, na internetu uskutečňované už několik  let a  v rámci celé Policie ČR evidované ve stovkách případů. Podvodníci nabízejí k prodeji motorová vozidla na českých nebo německých inzertních portálech, a to vždy pod smyšlenou legendou.

„Na internetu pachatelé vždy vystupují anonymně, používají anonymizační služby ke skrytí přístupového bodu IP adres. K přesvědčení klienta o věrohodnosti obchodu zneužívají naskenované, popřípadě ofocené osobní doklady cizích osob, jež před transakcí ochotně poskytnou kupujícímu. Fotografie nabízených motorových vozidel podvodníci stahují nahodile z internetu. Identifikovat podvodníka podle uvedeného bankovního účtu, na který poškození převádějí požadované finanční částky, je rovněž neúčinné, protože tyto účty jsou založeny takzvanými bílými koňmi – například bezdomovci, kteří se s podvodníkem neznají a kteří mu za úplatu předají autentizační údaje k internetovému bankovnictví spolu s platební kartou. Podvodníci poté vyberou finanční hotovost v bankomatech po celé Evropě,“ popsala praktiky podvodníků policejní mluvčí Alena Kacálková.

Více se dočtete v Orlickém týdeníku.

Čtenářská diskuze